Toplam etkinlik ve veri zarflama analizi üzerine karşılaştırmalı yaklaşımlar ve bir uygulama
- Tez No: 144834
- Danışmanlar: PROF. DR. MUZAFFER SARIMEŞELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
142 ÖZET Etkinliğin ve verimliliğin güncelliğini yitirmeyen sorunların başında gelmesi, bunların ölçülmesi alanında gelişmeler yaşanmasına neden olmuş ve bu konuda birçok çalışma yapılmıştır. Veri zarflama analizi kullanılan etkinlik ölçüm yöntemlerinden biridir. VZA'nın diğer bazı etkinlik ölçüm yöntemlerine göre daha olumlu görünen yönler içermesi ve yapılan çalışmalardan olumlu sonuçlar alınması, bu yöntemin tüm uygulamalarda başarılı sonuçlar vereceğinin garantisi değildir. Yapılan incelemeler sonucunda VZA tekniğinin uygulanmasında dikkat edilmesi gereken bazı noktalar olduğu tespit edilmiştir. Veri zarflama analizi uygulamalarında girdi ve çıktı değişkenlerinin belirlenmesi, karar birimlerinden oluşan gözlem kümesinin seçilmesi kilit noktalardır. Etkili yorumların yapılabilmesi ve Veri zarflama analizi'nin sonuçlarının yöneticiler ve diğer birimler tarafından kabul görmesi açısından, girdi-çıktı değişkenlerinin ve karar birimlerinin seçimi ve sayısı son derece önemlidir. Hiç kuşkusuz, üretim sürecini iyi bir şekilde simgelemeyen bir girdi- çıktı modeli sonucu elde edilecek etkinlik ölçütleri de son derece sağlıksız olacaktır. Etkinlik ölçümünde, üretim biriminin neyi ölçmeyi hedeflediğinin ortaya açıkça konması gerekir. VZA uygulamalarında da amaçların açıkça belirtilmesiyle uygun VZA modeli seçilerek etkinlik ölçümü yapılmalıdır. Aksi taktirde, yanlış model seçimiyle ulaşılan sonuçlar da farklılaşacak, belki de etkinlik ölçümü doğru sonuçları vermeyecektir. İncelenen bazı VZA çalışmalarında tek dönemlik ölçümlerin yapıldığı ve sonuçların bu ölçümlere paralel olarak eksik yorumlandığı tespit edilmiştir. Potansiyel iyileştirme sürecinde karşılaşılan teorik eksiklikler ve VZA modellerinin çözümünde girdi - çıktı değişkenlerine atanan ağırlıkların seçimindeki serbestlik dikkati çeken diğer noktalardır. Ayrıca VZA143 modelerinin çözümü aşamasında farklı yazılım programlarıyla kullanıldığında farklı sonuçlara ulaşılabileceği görülmüştür. Bu eksikliklerin belirlenmesiyle beraber VZA'nın uygulandığı çalışmalarda, karar vericinin amaçları doğrultusunda VZA modelleri üzerinde yapabileceği değişiklikler ile sonuçları yönlendirilebileceği tespit edilmiştir. Bu araştırmanın temel amacı, VZA tekniğinin uygulanmasında dikkat edilmesi gereken bu noktaların ayrıntılarıyla incelenmesi ve finans sektörünün kalbi olan bankacılık sisteminde yapılacak bir uygulama ile doğruluğunun ispatlanmasıdır. Bu nedenle çalışmanın son bölümünde, daha önce incelenen VZA literatürü içinde yer alan çalışmaların uygulama bölümlerinde tespit edilen farklılaşmaların nedenleri ve bunların sonuçları nasıl etkilediği, Türkiye Bankacılık Sektörü içinde yer alan ticaret bankalarının bilançolarından elde edilen değişkenler kullanılarak gösterilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
144 ABSTRACT Efficiency and productivity are two of the major problems, which have not lost their actuality, leading to the improvement in the field of measuring them and many studies have been performed upon. Data Envelopment Analysis is one the measuring techniques for efficiency. Although DEA includes aspects, which seem to favor it over other techniques and positive results have been obtained from studies, it still does not guarantee that this technique will have successful results for every application. It has been determined that there are some points needing attention while applying DEA. The key points of DEA applications are the determination of input and output variables and the determination of the sample group composed of decision making units. In order to receive acceptance for the results from managers and other units, the choice and number of input-output variables and decision making units is very important. There is no doubt that the efficiency criteria that will get the result will be extremely poor with an input- output model not properly resembling the production process. When performing efficiency measurement it has to be clearly stated what the production unit is aiming to measure. With DEA applications efficiency measurement should be performed with the proper DEA model having stated the aim clearly. Otherwise, with a wrong model choice the results will deviate and probably the efficiency measurement wont give the correct results. In some DEA studies analyzed it has been observed that single period measurements have been performed and that parallel to those measurements the results have been interpreted insufficiently. Other points of interest during the potential amendment process were the theoretic deficiencies and freeness in choosing the weightings of input-output145 variables. In addition, it has also been observed that the usage of different software programs during the solving of DEA models can lead to different outcomes. Along with these defects determined, in studies where DEA was applied it has been observed that with the changes, which the decision maker could make according to his targets the results could be diverted. The main target of this investigation is to analyze these points of consideration in DEA applications as well as prove it in an example in the heart of the finance sector, which is banking. This is why in the last part of this study the reasons and the effect on the results of the differentiations in the application parts of studies within previously examined DEA literature are tried to be shown using the variables derived from the balance sheets of commercial banks within the Turkish banking system.