Çevre Kanunu'na göre çevreyi kirletenlerin hukuki sorumluluğu
  1. Tez No: 144835
  2. Yazar: NESLİHAN GÖKSEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET İSTEMİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medeni Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
ÖZET Yüksek lisans tezinin konusunu,“Çevre Kanununa Göre Çevreyi Kirletenlerin Hukuki Sorumluluğu”oluşturmaktadır. Konunun bütünlük içinde değerlendirilmesini sağlamak amacıyla, gerekli yerlerde, hukuki sorumluluğa ilişkin genel esaslara da yer verilmiştir. Çalışmada ulaşılmak istenen amaç; çevrede meydana gelen kirlenmeler nedeniyle, zarara uğrayanların tazminat ve diğer istem haklarım ortaya koymak ve çevrenin özel hukuk araçlarıyla korunmasına katkıda bulunmaktır. Konu beş ana bölüm altında incelenmiştir. Birinci bölümde,“Kavram, çevre hukukunun gelişimi, kurallarının niteliği ve diğer hukuk dallarıyla ilişkisi”açıklanmıştır. İkinci bölümde;“Kirletenin hukuki sorumluluğuna ilişkin hükümler ve bu sorumluluğun hukuki niteliği”incelenmiştir. Üçüncü Bölümde;“Kirletenin hukuki sorumluluğunun şartlan”Çevre Kanunu hükümleri esas alınarak ve genel hükümlerden yararlanılarak, ayrıntılı bir biçimde ele alınmıştır. Dördüncü bölümde ise;“Kirletenin hukuki sorumluluğunun sonuçları, yargılama usulü ve zamanaşımı”inceleme konusu yapılmıştır. Beşinci ve son bölümde de;“Kirletenin sorumluluğunun diğer bazı sorumluluk halleriyle karşılaştırılması”yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The topic of the thesis is legal liability of polluter according to Environment Law. For comprehensive assessment, thesis is included general principels relating to legal liability. In this study, planned purposes are : to determine compensation and other legal rights of persons damaged because of pollution of environment, and to contribute protection of environment by using private law institutions. Theme is examined in five parts. In the first part, it is explained that concept of environment, development of environmental law, qualification of rules, relationship with other law departments. In the second part, it is explained that polluter's legal liability, legal qualification of this liability. In the third part, it is discussed in detail that conditions of polluter's legal liability on the basis of environmental law principles and general provisions. In the fourth part, it is examined that effects of polluter's legal liability, judicial procedure and prescription. In the fifth and last part, the subject of liability of polluter is compared with other situations of liability. 153