Küçük ve orta büyüklükteki işletmelerde ihracat faaliyetleri ve bir örnek uygulama
  1. Tez No: 144838
  2. Yazar: ERHAN KAYIKÇI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EYYÜP AKTEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
93 ÖZET İhracat Ülkemizin dışarıya bağımlılığını azaltmak ve çıtamızı yükseltmek için ayrıca ülkelerin ekonomik sosyal gelişmesinde vazgeçilmez bir pazarlama faaliyetidir. KOBİ' ler kendilerini geliştirerek ihracat yapabilme durumuna gelmeleri veya yapıyorlarsa da artırma yollarına girmek için zemin hazırlamaları gerekmektedir, ihracat için gerekli olan faaliyetleri danışmanlar ve devlet kuruluşlarından yardım alarak karşılaşacakları riskleri minimumda tutmaları gerekmektedirler. Dış Ticaret işlemleri için ayrı bir bölüm kurup kadrosunu zamanla güçlendirmelidir. Bu çalışmanın temel amacı KOBİ'lerde ihracat faaliyetlerini ele almak, ihracatta yapılan işlemleri incelemektir. Üç ayrı bölümden oluşan bu çalışma da birinci bölümünde KOBl kavramı üzerinde durulmuştur. ikinci bölüm, KOBİ'lerin ihracat faaliyetlerini kapsamaktadır. Üçüncü bölüm de, uygulama olara seçilen Üzümcü A.Ş.'nin ihracat faaliyetleri ile ilgilidir.
Özet (Çeviri)
94 ABSTRACT Exporting is the indispensable marketing activity that leads to living in high standard and reducing to depending on foregin country and developing economical and social life. SME (small and medium size enterprise) should be ready to export or increase theire export capasity by devoloping yourself with beter circumstances. They should take advise from consulting company or govermental help for export thier product by minimizing risk. They need to make new brance for the company with the stuff for export procedure. The basic purpose of this work to analyze exporting activity of SME and examin export process. This work composed of three part. First part related to examining of exporting process. Second part includes exporting activity of the SME. Third part related to the export activity of the Üzümcü A.Ş.