Beypazarlı Aşık Şefkati hayatı sanat ve şiirleri
  1. Tez No: 144846
  2. Yazar: OKTAY KAVACIK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ YAKICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Halk Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Halk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 540
Özet
Beypazarılı Âşık Şefkâtî'nin hayatını, sanatını ve eserlerini konu edinen bu çalışma toplam yedi bölümden oluşmuştur. Çalışmanın giriş bölümünde, Beypazarı'nın genel bir değerlendirmesi yapılmıştır. Bu değerlendirmede, Beypazarı'nın tarihî, coğrafî özelliklerinin yanı sıra ilçenin ekonomik, kültürel ve sanatsal özellikleri de açıklanmıştır. Çalışmanın asıl konusunu oluşturan Âşık Şefkâtî'nin şiirlerinde kullandığı dilin daha iyi anlaşılabilmesi için Beypazarı ağzı fonetik ve morfolojik yönden incelenmiş ve bölümün sonuna Beypazarı ağzına ait bir de sözlük eklenmiştir. 1. bölümde, Âşık Şefkâtî'nin hayatı ve âşıklık geleneği üzerine düşünceleri üzerinde durulmuştur. 2. bölümde, Şefkâtî'nin şiirleri şekil yönünden incelenmiştir. Şiirlerin hâne sayıları; uyakları, uyaklanış biçimleri; kullanılan ölçü ve şiirlerde görülen duraklar örneklerle açıklanmıştır. 3. bölümde, Âşık Şefkâtî'nin şiirlerindeki dil ve üslup özellikleri üzerinde durulurken, şiirlerde görülen edebî sanatlar, gramer şekilleri, atasözleri ve deyimler, yeni terim ve sözcükler ve şiirlerde görülen anlatım şekilleri örnekler verilerek açıklanmıştır. 4. bölümde, şiirler konu bakımından incelemeye alınmıştır. Şefkâtî'nin şiirlerini dokuz ayrı konuda yazdığı yine örneklerle açıklanmıştır. 5. bölümde, şiirler türleri yönünden incelenmiş ve yine dokuz ayrı türde eser verdiği örneklerle açıklanmıştır. Türler bakımından şiirlerin büyük bir kısmının destan türünde verildiği göz önüne alınarak destanlar işledikleri konular bakımından tekrar bir incelemeye daha alınmış ve Âşık Şefkâtî'nin on bir değişik konuda destan türünde şiir yazdığı örneklerle tespit edilmiştir. 6. bölümde, Âşık Şefkâtî'nin basılmış dört eseri tanıtılmıştır. Bu çalışmada Âşık Şefkâtî'nin basılmış veya basılmamış 240 şiiri incelenmiştir. Bu şiirler ilk dörtlüklerinin son harflerine göre alfabetik olarak sıralanmıştır. Bu sıralamada şiirler, 8'li, 11'li ve 14'lü hece ölçüsüne göre de sınıflandırılmıştır. Basılmış 21 1 şiirinden sonra daha önce basılmamış olan538 29 şiiri de sınıflandırılırken aynı yöntem izlenmiştir. Ayrıca her şiire ve şiirlerdeki hanelere numaralar verilerek istatistiksel bir yöntem kullanılmıştır. Bu yöntem, çalışmanın içinde verilen bilgilerde kullanılan örneklerin sağ tarafına parantez içinde şiir ve hâne numaralan verilerek çalışmanın tümüne yayılmıştır. Çalışma sırasında yararlanılan kaynaklar, kaynakça kısmında alfabetik olarak verilmiştir. Çalışmanın sonuna Beypazarı'na âit bir harita, Beypazarı'nın ünlü evleri ile ilgili fotoğraflar ve Âşık Şefkâtî ile çekilmiş fotoğraflara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The thesis, that studies Âşık Şefkâtî of Beypazarı's life, art and works, is made up of seven parts. At the introduction part, a general evaluation of Beypazarı has been studied. The historical and geographical characteristics of Beypazarı has been studied besides it's economical, cultural and artistic characteristics, within this evaluation. In order to understand better the language Âşık Şefkâtî used in his poems, which are the main subject matter of this study, the dialect of Beypazarı has been examined phonetically and morphologically, and a ( small ) dictionary belongs to Beypazarı dialect has been attached at the end of the study. Part 1, deals with the life of Âşık Şefkâtî, and also deals with his thoughts on the tradition of being“âşık”. In part 2, the poems of Şefkâtî has been examined from the aspect of“form”. The number of the quatrains, the rhymes, the form of the rhymes, the syllabic meter of the poems and the caesuras that are used in the poems were all explained by the help of examples. In part 3, during the time that his language and his style of writing is mentioning, the literary arts, grammar forms, proverbs, idioms, new terms and words and the narration techniques ( forms ) which are seen in the poems has been explained by giving examples. In part 4, the poems are examined from the aspect of“topic”. It's also explained that Şefkâtî has written about nine different topics. In part 5, the poems are examined from the aspect of“type”and again it is explained that he has written nine different types of poems. Seeing that most of the poems ( by Şefkâtî ) were written in“epic poem”format, the“epic poems”were examined ( studied ) once more from the aspect of their“topics”. And that Âşık Şefkâtî wrote epic poems on eleven different topics, has been testified. In part 6, four of his works, which were published, is introduced.540 In this study, either published or unpublished, 240 poems by Âşık Şefkâtî has been examined. These poems has been lined up in an alphabetical order according to their last letters of the first quatrains. While lining up, the poems, they have also been classified according to their syllabic meter“8, 11, 14”. The same methodology has been used while classifying the unpublished 29 poems besides 211 published poems. Also by giving a numbers to each poem and each quatrain, a statistical method has been used in the study. This method has been spreaded to whole study by giving“poem numbers”and“quatrain numbers”in paranthesis next to the examples used in the study. The written sources which I used to build up this study is given in alphabetical order at the bibliography. A map belongs to Beypazarı, some photographs of the famous houses in Beypazarı, and photographs with Âşık Şefkâtî has been attached at the end of the study.