Türkiye'de kamu kuruluşlarında performans yönetimi ve bütçede uygulama projesi
- Tez No: 144877
- Danışmanlar: PROF. DR. EYÜP GÜNAY İSBİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 271
Özet
İçinde bulunduğumuz dönemde yaşanan hızlı bilimsel ve teknolojik gelişmeler tüm yapı ve süreçleri değişime zorlarken kamu yönetimi de bu değişimden etkilenmiştir. Kamu yönetiminin kaynaklarını etkin, verimli ve tutumlu olarak kullanması yönetim alanında önemli bir öncelik olarak ortaya çıkmıştır. Bu öncelik çerçevesinde ortaya konulan hedeflere ulaşabilmek için önceden tespit edilmiş objektif kriterlere göre yönetimin yaptıklarının ölçülmesi, değerlendirilmesi ve denetlenmesini sağlayan performans yönetimi kamu hizmetlerinin sunumunda temel yönetim anlayışlarından birisi olmuştur Performans yönetiminin kamu yönetimindeki yansımalarından biri, performansa dayalı bütçelemedir. Performansa dayalı bütçeleme ile amaçlanan kamu kaynaklarının en iyi şekilde kullanılmasını sağlamak, hesap verme sorumluluğunu yerleştirmek, mali alanda şeffaflığın oluşmasını sağlamaktır. Türkiye'de de dünyadaki gelişmelere paralel olarak performansa dayalı bütçeleme 2004 yılı başından itibaren uygulamaya geçmiştir. Bu çalışmada performans yönetimi kavramı, bu yönetimin bir parçası olan performans değerleme incelenmiş, performansa dayalı bütçedeki pilot kurumlar ayrıntıları ile ele alınmış, genel olarak denetim konusundan bahsedilerek performans denetimi ortaya koyulmuştur
Özet (Çeviri)
Nowadays, while the fast scientific and technological developments force all the structures and processes to be changed, public administration is also being influenced by these changes. Using the resources of the public administration in an effective, efficient and thrifty way emerged as an important preliminary in the field of administration. In order to reach these targets specified within the frame of this preliminary, performance administration enables that the actions of the administration are measured, evaluated and supervised according to the objectives criteria determined before and it became one of the fundamental understandings of administration in the presentation of the public services. One of the reflections of the performance administration in the public administration is budgeting based on the performance. The objectives of the budgeting based on the performance are to assure the best use of the public resources, to instil the responsibility of accounting and to provide the financial transparency. In parallel to the developments in the world, budgeting based on the performance was put into effect as from the beginning of 2004 in Turkey. In this study, concept of performance administration and performance valuing as a part of this administration were examined, pilot institutions in the budgeting based on the performance were studied in detail and performance supervision was discussed by talking about the subject of supervision in general.