İlköğretim ikinci kademe sosyal bilgiler öğretmenlerinin, öğrencilerin başarı düzeylerini belirlemede kullanıkları ölçme araçları ve bunları seçmelerinde etkili olan faktörler
The measurement tools that are used by the social studies teachers of secondary level of primary education and the factors, which are effective on choosing these tools
  1. Tez No: 144892
  2. Yazar: BARIŞ KAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CENGİZ DÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu araştırmanın amacı, İlköğretim ikinci kademe sosyal bilgiler öğretmenlerinin, öğrencilerin başarı düzeylerini belirlemede kullandıkları ölçme araçları ve bunları seçmelerinde etkili olan faktörleri belirleyebilmektir. Araştırma bu amaçla Ankara ili merkez ilçe milli eğitim müdürlüklerine bağlı ilköğretim okullarında görev yapan 57 sosyal bilgiler öğretmenine anket uygulanarak gerçekleştirilmiştir. Elde edilen verilerin istatistiksel analizinde SPSS (Statiscal Package For Social Sciences) paket programından yararlanılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bazı sonuçlar şöyle sıralanabilir;.. Araştırmaya katılan sosyal bilgiler öğretmenleri öğrenci kazammlannı, en çok uyguladıkları, az sorulu uzun cevaplı klasik (yazılı) sınavla ölçmektedirler. Araştırmaya katılan sosyal bilgiler öğretmenleri, öğrenci kazammlannı ölçmede eşleştirmeli test, boşluk doldurma testi, karma test ve doğru- yanlış testi türündeki ölçme araçlarından hiç faydalanmamaktadırlar. Araştırmaya katılan sosyal bilgiler öğretmenlerinin büyük kısmının, güvenilir bir test hazırlamanın uzmanlık gerektirmesi, kopya çekimine elverişli olması ve doğru cevaba şansla ulaşma imkanının olması nedeniyle, test tipi sınav yapmaktan kaçındıkları görülmektedir. Araştırmaya katılan sosyal bilgiler öğretmenlerinin tamamına yakını öğrenci kazammlannm ölçülmesinde sözlü sınav türü ölçme aracını kullanmaktadır.II. Araştırmaya katılan sosyal bilgiler öğretmenlerinin büyük bir çoğunluğunun, her ünite sonunda sınav (Quiz) yapma alışkanlığı yoktur.. Araştırmaya katılan öğretmenlerin çoğunluğu, öğrencilerine sınav sonrasında, hatalarını görebilmeleri için sınav kağıtlarını dağıtmaktadır.. Araştırmaya katılan sosyal bilgiler öğretmenlerinin tamamı, kullandıkları ölçme aracı hangi türde olursa olsun, sınav sonuçlarını kısa sürede değerlendirmektedirler. Bu araştırma sonuçlarına göre; öğretmenlerin yararlanabilmeleri için okullarda her dersle ilgili soru bankaları oluşturulması ve fakültelerde ölçme ve değerlendirme derslerine daha geniş kapsamlı yer verilmesi gerektiği söylenebilir. Bilim Kodu : Anahtar Kelimeler : Ölçme değerlendirme, sosyal bilgiler, İlköğretim Sayfa Adedi : 79 Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Cengiz DÖNMEZ
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine the measurement tools that are used by the social studies teachers of secondary level of primary education and the factors, which are effective on choosing these tools. Research includes an inquiry that was made into 57 social studies teachers of primary schools, which are the part of the education administration of Ankara City. SPSS (Statistical Package For Social Sciences) was used in the statistical analyse of the datas which have been gathered. Some of the conclusions, which were obtained after the research, may be arranged in order in this way.. The social studies teachers who participate in the research mostly measures the student's success level with the“few question long answer examination”.. The social studies teachers who participate in the research never profit from the tools of measurement like matching type exam fill in the blank type exam, mixed type exam and true-false type exam.. Most of the teachers use the few question long answer (essey type) measurement tool. According to the teachers this type of exam is a familiar technique and an easier way for the student to state his/her knowledge also it is harder to cheat in this type of exam.. Most of the teachers who participate in the research abstain from using test type exam. According to these teachers to prepare a reliable test needs specialization and this type of exam is available for cheating also there is a possibility for finding the true answer by chance.. Nearly all of the social studies teachers who participate in this research use oral type exam to measure the student's success level.. Most of the teachers who participate in the research do not have a habit of making Quizzes at the end of each unit.. Most of the teachers who participate in the research delivers the exam papers to the students to let them see their mistakes after the exam.IV. All of the social studies teachers who participate in this research appraise the results in a short time period no matter which type of measurement tool is used. According to the results of this research; it may be declared that it is a requirement to form a question bank that comprises every lesson in the schools for the teachers to profit and to give more place to the measurement and assessment lessons. Science Code : Key Words : Measurement and assessment, social studies, primary education Page Number : 79 Adviser : Yrd. Doç. Dr. Cengiz DÖNMEZ