Kuaförlük ve güzellik bilgisi öğretmenlik programında yer alan kozmetik ürünleri I ve kozmetik ürünleri II derslerinin içeriğine ilişkin görüşler
Views into the content of the subjects 'cosmetic products I' and 'cosmotic products II' at the program of hairdressing and beautycare instructing
  1. Tez No: 144893
  2. Yazar: ÖMÜR UÇAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR ÜNLÜ, YRD. DOÇ. DR. YUSUF BUDAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Giyim Endüstrisi, Teknik Eğitim, Education and Training, Clothing Industry, Technical Education
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Moda Tasarımı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kuaförlük ve Güzellik Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 233
Özet
Bu araştırmada, belirlenen hedef grupların Kuaförlük ve Güzellik Bilgisi Öğretmenlik Programında yer alan Kozmetik Ürünler I ve Kozmetik Ürünler n derslerinin içeriğinde yer alması gereken konulara ilişkin görüşleri saptanmaya çalışılmıştır. Araştırma 2002-Kasım / 2003-Mayıs tarihleri arasında Kuaförlük ve Güzellik Bilgisi Eğitimi Anabilim Dalı Öğretim Elemanları, Ankara'da bulunan devlet üniversitelerinde kozmetik ürünler konusunda doğrudan ve/veya dolaylı eğitim veren akademisyenler, Türkiye genelinde çalışan Kuaförlük ve Güzellik Bilgisi Öğretmenlik Programından Mezunlar, Ankara ve İstanbul 'da rasgele seçilen güzellik salonu / merkezi, kuaför salonu ve eczanelerde çalışan kozmetik uygulayıcı-satışmı yapanlar olmak üzere toplam 454 kişinin görüşü alınarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmada kullanılan anket, Kuaförlük ve Güzellik Bilgisi Öğretmenlik Programında yer alan kozmetik ürünler derslerinin içeriklerim belirlemek üzere araştırmacı tarafından hazırlanmıştır. Ankette örneklemin Kuaförlük ve Güzellik Bilgisi Öğretmenlik Programında yer alan Kozmetik Ürünler I ve Kozmetik Ürünler II derslerinde önerilen hangi konuların okutulup hangi konuların okutulmaması konusundaki görüşleri 1 bölüm halinde düzenlenmiştir. Araştırma bulguları aşağıda özetlenmiştir. 1. Kuaförlük ve Güzellik Bilgisi Eğitimi Anabilim Dalı Öğretim Elemanları, Kozmetik Ürünler I ve Kozmetik Ürünler II derslerinin içeriğine ilişkin yöneltilen 86 öneriden;“derinin ileri düzeyde fizyolojisi bilgisi ”ve“derinin ileri düzeyde anatomi bilgisi okutulmalı”konularını eleyerek diğer 84 madde de önerilen konuların okutulması gerektiğini düşünmektedirler.11 2. Kozmetik ürünler konusunda eğitim veren akademisyenlerin, Kozmetik Ürünler I ve Kozmetik Ürünler n derslerinin içeriğine ilişkin yöneltilen 86 öneriden;“kozmetik kavramının tarihsel gelişimi her bir kozmetik ürün için ayrı okutulmalı”,“derinin ileri düzeyde fizyolojisi bilgisi ”ve“derinin ileri düzeyde anatomi bilgisi okutulmalı”konularım eleyerek diğer 83 madde de önerilen konuların okutulması gerektiğim düşünmektedirler. 3. Kuaförlük ve Güzellik Bilgisi Eğitimi öğretmenlik Programından Mezunların Kozmetik Ürünler I ve Kozmetik Ürünler II derslerinin içeriğine ilişkin yöneltilen 86 öneriden;“kozmetik kavramınm tarihsel gelişimi her bir kozmetik ürün için ayrı okutulmalı”,“kozmetik ürünlerin Japonya' daki yasal düzenlemeleri”,“derinin ileri düzeyde fizyolojisi bilgisi ”ve“derinin ileri düzeyde anatomi bilgisi okutulmalı”konularını eleyerek diğer 82 madde de önerilen konuların okutulması gerektiğini düşünmektedirler. 4. Kozmetik uygulayıcıların / kozmetik satıcıları Kozmetik Ürünler I ve Kozmetik Ürünler n derslerinin içeriğine ilişkin yöneltilen 86 öneriden;“kozmetik kavramının tarihsel kronolojik sıraya göre okutulmalı”,“kozmetik kavramınm tarihsel gelişimi her bir kozmetik ürün için ayrı okutulmalı”,“kozmetik ürünlerin Amerika' daki yasal düzenlemeleri okutulmalı”,“kozmetik ürünlerin Japonya'daki yasal düzenlemeleri”,“derinin ileri düzeyde fizyolojisi bilgisi ”ve“derinin ileri düzeyde anatomi bilgisi okutulmalı”konularım eleyerek diğer 80 madde de önerilen konuların okutulması gerektiğini düşünmektedirler. Yapılan araştırma sonucunda elde edilen verilere uygun olarak Kozmetik Ürünler I ve Kozmetik Ürünler II dersleri için önerilen konular ve konu analizleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, it is tried to define the opinions of identified sample groups about essential content of Cosmetic Products I and Cosmetic Products II lessons in the Hairdressing and Beautycare Instructor Training Programme. This research has been made in the period of November 2002/ May 2003, with taking views of 454 persons composed of the people who are; working academicians in Department of Hair Dressing and Beauty Knowledge Education, academicians giving direct or/and indirect lessons about cosmetic products in state universities located in Ankara, working in overall Turkey and teachers graduated from Hairdressing and Beautycare Instructor Training Programme, randomly selected among the beauty saloon /centers in Ankara and Istanbul and cosmetic products consultants / salesmen in hair dressing saloons and pharmacies. The questionnaire used in the study is prepared by the researcher in order to define the contents of Cosmetic Products Lessons which included in Hairdressing and Beautycare Instructor Training Programme. In the questionnaire, the views that must be included or not in the contents of Cosmetic Products I and Cosmetic Products II lessons in the Hairdressing and Beautycare Instructor Training Programme was arranged as in one section. The summary results of the research are arranged as follows; 1. The academicians in the department of Hair Dressing and Beauty Instruction Teaching eliminate the“advanced knowledge of the skin physiology”and“advanced knowledge of the skin anatomy”topics among 86 suggestions for related lessons and think positively about the rest of the 84 proposed issues. 2. The academicians giving lessons on cosmetic products eliminate the“historical development of the term 'cosmetics' should be taught in chronologicalIV order”,“advanced knowledge of the skin physiology”and“advanced knowledge of the skin anatomy”issues among 86 suggestions for related lessons and think positively about the rest of the 83 proposed issues. 3. People graduated from Hairdressing and Beautycare Instructor Training Programme eliminate the“historical development of the term 'cosmetics' should be taught accarding to the chronological order”,“legal regulations of cosmetic products in Japan”,“advanced knowledge of the skin physiology”and“advanced knowledge of the skin anatomy”issues among 86 suggestions for related lessons and think positively about the rest of the 82 proposed issues. 4. Cosmetic products consultants / salesmen eliminate the“historical development of the term 'cosmetics' should be taught according to the chronolocigal order”,“historical development of the term 'cosmetics' should taught one by on each cosmetic product”,“legal regulations of cosmetic products in Japan”,“legal regulations of cosmetic products in U.S.A.”,“advanced knowledge of the skin physiology”and“advanced knowledge of the skin anatomy”issues among 86 suggestions for related lessons and think positively about the rest of the 82 proposed issues. In the result of the research done according to the outputs, suggested subjects of the lessons Cosmetic Products I and Cosmetic Products II and their analysis were determined.