İlköğretim 8. sınıf Türkçe ders kitaplarında dil bilgisi öğretimi üzerine bir inceleme
The study abouth Turkish garmmer in grade 8. Turkish textbooks
- Tez No: 144912
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ÖZBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
ÖZET Günümüzde Türkçe eğitimi konusunda birçok yanlış yapılmaktadır. Bu yanlışların sonucu yetişkin insanlarımız Türkçeyi doğru kullanamamaktadır. Akademisyenlerimiz dahi konuşurken ve yazarken hatalar yapmaktadır. Bu durumun ortaya çıkmasının bir çok sebebi vardır. Bunlardan biri de Türkçe ders kitaplarının yetersizliğidir. Türkçe ders kitaplarımız, dil bilgisi eğitimi ve Öğretimi açısından birçok eksiklik tiçermektedir. İncelemede, Yıldırım Yayınlan Türkçe 8. sımf ders kitabıyla MiHî Eğitim Bakanlığı Yayınlan Türkçe 8. sımf ders kitabı, dil bilgisi öğretimi balonundan karşılaştınlarak incelenmektedir. Araştırma sonunda şu neticelere ulaşılmıştır: Millî Eğitim Bakanlığının kitabında tesadüfi örneklem yoluyla seçilen 10 metinle 17 dil bilgisi konusu anlatılırken, Yıldırım Yayınlarının Türkçe ders kitabında aynı yolla seçilen metinlerde 30 dil bilgisi konusu anlatılmaktadır. Millî Eğitim Bakanlığının kitabında cümleyle ve kelimeyle toplam 52 örnek verilirken, Yıldmm Yayınlarının Türkçe ders kitabında toplam 85 örnek verilmektedir. Millî Eğitim Bakanlığının kitabında 17 tanım yapılırken, Yıldınm Yayınlannın Türkçe ders kitabında 30 tanım yapılmaktadır. "Millî Eğitim Bakanlığının kitabında toplam verilen uygulama sayısı 26 iken, Yıldırım Yayınlannın Türkçe ders kitabında toplam uygulama sayısı 60'tır. Millî Eğitim Bakanlığının kitabında dil bilgisi ile alâkalı toplam 124 terimin kullanıldığı tespit edilmiştir. Yıldmm Yayınlarının kitabında ise, 139 terimII bulunmaktadır. İki kitapta kullanılan ortak terim sayısı 55'tir. İki kitapta kullanılan toplam terim sayısı 263 'tür. Ortak terim kullanma oranı % 22Sih. Millî Eğitim Bakanlığının kitabında dil bilgisiyle ilgili 71 tanım yapılmaktadır. Yıldırım Yayınlarının kitabında ise, dil bilgisiyle ilgili tanım sayısı 73' tür. İki kitabın dil bilgisiyle ilgili, aynı tanımlarının sayısı ise 32'dir. Ortak tanım kullanım oram % 22,2 'dir. Ortak kullanılan tanımların oram da çok düşüktür. Araştırma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde dil ve dil bilgisi kavramları ele alınmakta; dil bilgisi öğrenmenin Türkçe eğitimine sağladığı yararlar anlatılmaktadır. İkinci bölümde, araştırmanın problem durumu, amacı, önemi ve yöntemi yer almaktadır. Üçüncü bölümde, seçtiğimiz iki Türkçe 8. sınıf ders kitabı ele alınarak; Türkçe Eğitim Programına, öğretim metotlarına ve Ders Kitapları Yönetmeliğine uygunluğu bakımından incelenerek mukayese edilmektedir. Dördüncü ve son bölümde ise, inceleme neticesinde elde ettiğimiz sonuçlar ve çözüm önerilerimiz yer almaktadır. /
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT Today, there are several mistakes in TurMsh language* education. As* a result, our adult people cannot use Turkish correctly. Even our academicians make mistakes in speaking and writing. This results from many reasons. One is the inadequacy of Turkish textbooks. Our Turkish textbooks have a number of shortcomings in terms of grammar education and teaching. This study makes a comparative review of Turkish Textbook Grade 8 published by Yıldırım Publishing House, and Turkish Textbook Grade 8 of Ministry of National Education Publications, in terms of their capacity in grammar teaching. The conclusions derived from the study are as follows: While the concerned book of Ministry of National Education teaches 17 grammar lessons through 10 texts, which are selected by random sampling, the Turkish Textbook of Yıldırım Publishing House teaches 30 grammar lessons. While the textbook of Ministry of National Education provides a total of 52 examples with sentences and words, the Turkish textbook of Yıldırım Publishing House provides 85 examples in total. While 17 definitions are made in the textbook of Ministry of National Education, Turkish textbook of Yıldırım Publishing House provides 30 definitions. While the total number of exercises given in the textbook of Ministry öf National Education Is 26, the same in the Turkish textbook of Yıldırım Publishing Souse is -60. It is found that totally 124 terms are used in the textbook of Ministry of National Education. Whereas, there are 139 terms in the Turkish textbook of Yıldıran Publishing House. Number of terms used in both books in common is 55. Total number of terms used in both of the books is 263. Percentage of using common terms is 22.5.IV The textbook of Ministry of National Education provides 71 definitions regarding grammar. On the other hand, number of grammatical definitions in textbook of Yildmm Publishing House is 73. The number of grammatical definitions shared by both textbooks is 32. Percentage of using definitions in common is 22.2. Percentage of definitions used in common is also too low. Study consists of four sections. This first section discusses language and grammar, and the benefits of learning grammar in Turkish education. The second section includes the problem status, purpose, significance and methodology of the study. The third section discusses the two Turkish Grade 8 textbooks and compares them in terms of their accordance with Turkish Education Program, teaching methods and the Regulation on Textbooks. The fourth and last section contains the conclusions we derive from the study and our solution proposals.