Kurumsal kaynak planlaması ve işletme yönetiminde açık elektronik yaklaşımlar: e-iş modeli arayışları
  1. Tez No: 144927
  2. Yazar: HALİL KEMAL İLTER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. TEVFİK TATAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 234
Özet
ÖZET Bu çalışma, rekabet avantajlarını artırabilmek, kendi öz yeteneklerini geliştirebilmek, iç ve dış çevresini sürekli olarak tatmin edebilmek ve sürekliliklerini sonsuza kadar sürdürebilmek için işletmelerin uygulaması gereken Kurumsal Kaynak Planlaması sistemlerinin özelliklerinden bahsetmektedir. Çalışmada ayrıca, Kurumsal Kaynak Planlaması sistemlerinin işletme içi süreçlerdeki hakimiyetini değer zinciri yapısı ile destekleyebilmek amacıyla da e-lş yapısı anlatılmaktadır. Bu çalışmada, e-İş ve Kurumsal Kaynak Planlaması'nın birlikte kullanımının, bütünleşik bilgi bakış açısına sahip olacak işletmeler için anlamı ortaya çıkarılmaya çalışılmaktadır. Ayrıca değişim mühendisliği yaklaşımıyla işletmenin dönüşüm sürecine destek sağlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
219 ABSTRACT This comprehensive thesis work is mention that applicable charateristics of Enterprise Resource Planning systems to develop business capabilities, to satisfy inner and outer environments, to sustain business continuity. e-Business framework is also indicated in the text to support dominance of Enterprise Resource Planning systems on business processes. In this work, the meaning of using e-Business and Enterprise Resource Planning together for businesses which have integrated information vision, is also revealed. Reengineering approach is support business transformation in this work.