Ülke ekonomilerinin diskriminant analizi yöntemi ile sınıflandırılması
- Tez No: 144933
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEZGİN AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
139 ÖZET Ülkeler ile ilgili olarak yapılan araştırmalar veya karşılaştırmalarda ilk dikkate alınan değişken genellikle kişi başına düşen milli gelir olmaktadır. Bununla birlikte, bir ülke hakkında daha sağlıklı ve doğru bilgi edinebilmek için diğer ekonomik ve sosyal göstergelere de araştırmalarda yer verilmesi gerekmektedir. Çalışmamızda dünyadaki 109 ülke, çeşitli değişkenler aracılığıyla Diskriminant Analizi yöntemi kullanılarak gruplara ayrılmış ve çıkan sonuç Dünya Bankası tarafından yapılan kişi başına düşen milli gelir gruplaması ile karşılaştın İm ıştır. Diskriminant analizi ile oluşturulan gruplar, Dünya Bankası tarafından oluşturulan gruplar ile %89 gibi yüksek bir oranda benzerlik göstermektedir. Ancak %11'lik farklı gruplandırma oranı da araştırmalarda yalnızca kişi başına düşen milli gelir değişkeni ile yetinilmemesinin ve bir ülkenin gelişmişlik seviyesi hakkında en doğru kararın verilebilmesi için diğer değişkenlerin de dikkate alınmasının faydalı olacağını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
140 ABSTRACT Gross National Income Per Capita is generally accepted as the prominent criterion while comparing countries and making research. However, to be able to attain more reliable information on a country, it is needed to include other social and economic indicators in the research. In our study, 109 countries were grouped by various variables utilizing Discriminant Analysis method and these results are compared with the groups established by World Bank based on gross national income per capita. Both groups show a rather high 89% similarity, but the dissimilarity ratio of 11% indicates that gross national income per capita is not an adequate measure to be able to assess the development level of a country without taking into consideration the other variables.