İşsizliğin psiko-sosyal etkileri
- Tez No: 144934
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE COŞKUNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
ÖZET İkinci Dünya Savaşı sonrasının nispi refah ortamındaki tüm ülkelerde görülen ve 1950'li yıllardan 19601ı yılların başına kadar devam eden hızlı nüfus artışı beraberinde işsizlik oranının artmasına neden olmuştur. Bugün işsizlik, sadece gelişmekte olan ülkelerde değil, gelişmiş ülkelerin de önemli sorunları arasında yer almaktadır. Ülkemizde de işsizlik oranı yüksek olduğu gibi, yaygın ve sürekli bir nitelikte taşımaktadır. Fakat ülkemizde işsizliğin boyutları konusunda kesin rakamlar söylemek mümkün değildir. Bunun nedeni ise işsizlikle ilgili yapılan araştırmaların yeterli olmamasından kaynaklanmaktadır. İşsizlik, yalnızca salt bir ekonomik sorun değil, aynı zamanda toplumsal ve sosyal bir sorundur. Bu nedenle, sosyal ve kültürel bir çevre içerisinde ele alınmalı ve değerlendirilmelidir. İşsizliğin birey üzerindeki özellikle kişilerin davranışlarına bağlı olarak yaratabileceği olumsuz sonuçlan da göz ardı edilmemelidir. İşsizlik gelir yoksunluğu nedeniyle bir yönüyle fakirliğe yol açarken, diğer yönüyle de bireyler üzerinde sosyo-psikolojik etkileriyle sosyal dışlanmaya neden olur. Sosyal ilişkileri bozar ve geniş toplumsal sistem içinde bireyin sosyal kimliği ve rolünü tehdit altına alır. İşsizlikten direkt etkilenmeyen işsiz bireyin ailesi ve yakın çevresi de bu durumdan zarar görür. Bu tez ile, işsizliğin birey üzerinde meydana getirdiği sosyo-psikolojik etkileri belirlemek amaçlanmıştır. Bu amaç çerçevesinde işsizlere çeşitli sorular sorulmuş ve alman cevaplar arasında irtibat kurularak işsizliğin toplumsal etkileri konusunda sonuçlar elde edilmeye çalışılmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlar doğrultusunda, işsizliğin çözümüne yönelik çeşitli öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ^fter World War 2, as it was seen at countries in which a partial relief was seen and it ;ontinued from 1950' s to the beginning of 1960's, population increase, with it together, :aused rate of unemployment. Today unemployment is a problem not only in developing :ountries but also in developed countries. Also, in our country unemployment rate is [uite high; additionally it is very common and has a interesting characteristic. However, n our country, it is not possible to give certain numbers about of size of unemployment. rhe reason for this is that the studies dealing with unemployment are not very enough. Jnemployment is not merely an economical problem; rather it is a social problem.Thus, t should be evaluated and criticized in social and cultural environment. It should not be gnored that unemployment might have negatif effects on person,especially his or her >ehaviors. On the one hand, unemployment leads to poornes because of the lack of ncome; on the other hand, due to psychological and social effects on person, it seperates >erson from social life and it pushes person to live a lonely life. It disturbes social elationships and in wide social system, it threates person's social identity and role. This iituation even affects unemployee' family and his/her relatives, although they seem ineffected. With this dissertation, it is aimed to find psychological and social effects of unemployment on person's life. In this sense, a survey was administered to participants ind after data analysis, a relationship was made between unemployment and its social sffects. In the light of results received from this study, several solutions were suggested br unemployment.