Hastane işletmelerinde stok yönetimi ve bir örnek uygulama
  1. Tez No: 144941
  2. Yazar: CEMİL AYDIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEVDET YİĞİT ÖZBEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
ÖZET Bilim ve teknolojik alanda görülen hızlı gelişmeler sonucunda yeni ürünlerin kullanılmaya başlanması; buna bağlı olarak malzeme fiyatlarında ve maliyetlerinde görülen artışlar, hastane yöneticilerini stok yönetimine daha fazla önem vermeye zorlamıştır. Çünkü; sağlık hizmetinin, zamanında ve etkili verilebilmesi için, stoklar gereklidir. Ancak stoklar, işletmeler için dolayısıyla da hastaneler için maliyet unsurudur. Bu nedenle stoklara aşırı para bağlanması da önerilen bir durum değildir. Hastanelerin 24 saat kesintisiz hizmet vermesi ve stoksuz kalınmasının maliyetinin; ölçülemeyen cinsten maliyetlere de neden olması, hastanelerde stok yönetimine ayrı bir önem katar. Bu çalışmanın temel amacı; Hastanelerde stokların işleyiş ve yönetimine örnek teşkil etmesi amacıyla, Türkiye'nin önemli sağlık kuruluşlarından olan Hacettepe Üniversite Hastanelerinde stok yönetim uygulamasını ortaya koymak, gözlenen sorunlara da, çözüm olabilecek değişik öneriler sunmaktır. Araştırma; Ankara ili sınırları içerisinde bulunan, Hacettepe Üniversite Hastanelerinde yürütülmüştür. Araştırma amacına yönelik veriler, hastanenin tıbbi ve mali kayıtlarından ve uzman görüşünden toplanmıştır. Araştırma sonucunda; stok yönetimi faaliyetlerine gereken önemin verilmediği, mevcut uygulamaların da bilimsel esaslara dayanmayarak, hastane çalışanlarının uzun yıllar çalışmaları sonucu oluşan deneyimlere göre işlemlerin yürütüldüğü görülmüştür.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The start of using new products as a result of rapid developments in the fields of science and technology and increase of material prices and costs caused by this have forced hospital managers to give more importance to stock management. Because, stocks are necessary elements of providing effective and timely health care services. However, stocks bring costs for establishments and hospitals. Thus it is not advised to allocate extreme amounts of money to stocks. Since hospitals provide 24 hours uninterrupted service, deficiency of stocks may cause immeasurable costs and this situation increase importance of stock management in hospitals. Basic aim of this study is to bring up stock management system of Hacettepe University Hospitals which is one the most important health centres in Turkey in order to provide an example for stock operation and management of hospitals and to offers solutions for the problems observed. The study was conducted in Hacettepe University Hospitals within borders of Ankara province. Data for the study have been collected from medical and financial records of the hospital and opinions of specialists. The study displays that sufficient importance is not given to stock management activities and the current implementation does not depend on scientific principles but experience acquired by the hospital staff during many years of work.