Bozkır kültür çevresinde ulaşım ve haberleşme: Başlangıçtan Uygur dönemi sonuna kadar
Getting around the steppe culture and communication: Up to the end of the beginning period of Uighur
- Tez No: 348118
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAMİ DURMUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bozkır kültür çevresi insanlık tarihinin en eski dönemlerinden bu yana toplumların kaynaştığı ticari merkezlere ev sahipliği yapmıştır. Bu sayede bozkır halkları, Doğu?nun Çin gibi yerleşik medeniyetleri ile Batı medeniyetleri kaynaşmış yalnızca ticari açıdan birbirlerini etkilememişler, aynı zamanda kültür ve sosyal hata konusunda da birbirlerini etkilemişlerdir. Bu sayede İlk Çağ öncesinde birbirlerinden habersiz olan bu toplumlar birbirlerini tanıma fırsatı bulmuşlardır. Bu şekilde devletler de ekonomik ve siyasi ilişkiler içinde bulunmuş ve gelişimlerini bu doğrultulara yöneltmişlerdir. yapmış olduğumuz çalışmamızda bu ulaşım yollarının nereler olduğu geçitleri, güzergâhları incelemeye çalıştık. Geçmişten günümüze insanların başka durumlarda olduğu gibi ticari kaygılarla da bir takım yollar oluşturduğu ve ekonomik durumları düşünüldüğünde insanların da bu yollara ihtiyaç duyduğu ve zamanla devletlerinde bu yolları ekonomik kaygıları neticesinde ele geçirmek istediğin ve bu konuda başka devletlerle mücadele verdiğini görmekteyiz. Anahtar Kelimeler - Bozkır - İpek yolu - Ticaret - Orta asya - Konar ? Göçer - Çin
Özet (Çeviri)
Since the very ancient times of cultural land humans, savannahs have always been a home for the trade centers in which people gather together. Because of this, savannah people were mixed with the Chine in the east and the other western civilizations. They not only effected their trade systems but also the culture and social life were effected by each other. So, even these societies did not know each other in the First Age, they become aware of themselves because of this reason. In this way, countries also made connections about economy and politics. Thus they controlled their own development according to these connections. In this study, we tried to examine the pathways of these connections and gates. We also see that, since ancient times, people have been creating some pathways for the trade routes and in the perspective of economy, people really needed them. From time to time, countries wanted to capture these routes for their importance and they also fought against other civilizations. Key Words - Savannah - Silk Road - Trade - Central Asia - Migrant - Settler - China