Kalite maliyetlerinin muhasebe açısından değerlendirilmesi ve bir uygulama
- Tez No: 144979
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERAP SEBAHAT YANIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Muhasebe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
190 ÖZET Bu çalışmada, kalite maliyetlerinin muhasebe içi nasıl izlenmesi ve nasıl raporlanması gerektiğine ilişkin öneriler getirilmiş; Türkiye uygulamaları ve kalite maliyetlerine ilişkin gelişmiş ülkelerdeki düzenlemeler araştırılmıştır. Böylece, yapılan önerilerin ve Türkiye uygulamalarının gelişmiş ülkelerdeki düzenlemeler karşısındaki durumu ortaya konulmuştur. Gelişmiş ülkelerde yapılmış olan düzenlemelerde, kalite maliyet çalışmalarında muhasebenin önemli bir fonksiyona sahip olduğu belirtilmiştir. Fakat, standartlarda kalite maliyetlerinin muhasebe sistemi içerisinde hesaplanması ve izlenmesi konusunda net bir yaklaşım ortaya konulmamıştır. Daha çok muhasebenin de içinde bulunduğu ayrı bir çalışma ile belirlenmesine, hesaplanmasına ve izlenmesine yönelik bir yaklaşım söz konusudur. Türkiye uygulamaları incelendiğinde firmaların birbirinden farklı kalite maliyet çalışmaları yaptıkları görülmektedir. Aynı zamanda, uygulama örneği olarak incelenen firmaların maliyet muhasebesi sistemlerini kalite maliyetlerini gösterecek şekilde yapılandırmadıkları da tespit edilmiştir. Sonuç olarak, dünyada kalite maliyetlerine verilen önemin artmaya başlamasına ve bazı gelişmiş ülkelerde düzenlemelere gidilmesine rağmen halen Türkiye'de kalite maliyetlerini izleyen firma sayısı azdır ve bu konuda çalışmalar yapan firmalar arasında da farklılıklar söz konusudur.
Özet (Çeviri)
191 ABSTRACT In this study, there is some suggestions about following quality costs in accounting and how to report them; and on the other hand standards in developed countries about quality costs and practices in Turkey have been also searched. Thus, the situation of given suggestions and practices in Turkey against standards in developed countries have been propounded. In standards in developed countries it is stated that accounting has an important function in quality cost studies. However in standards, there are no clear approaches about counting and following quality costs in accounting system. On this ground, there is an approach about determining, counting and following quality costs with another study which also contains accounting. When practices in Turkey are searched, it is seen that firms are making different studies on quality costs from each other. At the same time, it is proved that examined firms' which are taken as practising samples, cost accounting systems' establishment are not appropriate quality cost systems. As a result, the number of firms practicing quality cost in Turkey are still not enough and these firms which study on this subject have many differences between each other, however the importance of quality cost is increasing around the world and there are considerable attemptions are lounched to create appropriate standards in developed countries about quality cost.