Lise öğrencilerinin sınav kaygısı ile baş etmelerinde akran rehberliğinin katkısı
The effect of peer counselling on examination anxiety of high school students
  1. Tez No: 144997
  2. Yazar: GAZANFER KÜRŞAT PEHLİVAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LEYLA ERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu araştırmada, lise öğrencilerinin sınav kaygısı ile baş etmelerinde akran rehberüğinin katkısı incelenmiştir. Araştırma 2002-2003 eğitim-öğretim yılında Kırşehir İli Kırşehir Lisesi Lise 3 (11. sınıf) öğrencilerinden 6'sı kız 6'sı erkek toplam 12 akran rehberli (akran danışmanı) ve bunların yardım hizmeti 120 deney ve 120 kontrol gruplu toplam 240 öğrenci üzerinde yapılmıştır. Öğrencilerin sınav kaygısı düzeyleri Öner (1990) tarafından Türk Kültürüne uyarlanan Sınav Kaygısı Envanteri (SKE) ile ölçülmüştür. Akran rehber grubuna 7 haftalık sınav kaygısı ile baş etme beceri si eğitimi verilmiş ve eğitim süreci öncesi ve sonrası sınav kaygısı tutum düzeyleri SKE ile ölçülmüştür. Öntest-sontest ölçümlerinden elde edilen veriler“Wilcoxson işaretli Sıralar Testf ' ile analiz edilmiştir. Daha sonra sınav kaygısı ile baş etme beceri eğitimini tamamlayan akran rehberleri tarafından deney grubundaki öğrencilere sınav kaygısı ile baş etme konusunda 7 hafta süreyle yardım sunulmuştur. Bu yardım sürecinin öncesinde ve sonrasında öğrencilerin sınav tutum düzeyleri SKE ile ölçülmüştür. Öntest ve sontest ölçümlerinden elde edilen veriler ”t Testf ile analiz edilmiş ve şu bulgular elde edilmiştir; 1. Akran rehberliği, lise öğrencilerinin sınav kaygı ile baş etmelerinde kuruntusal boyuttaki kaygılarının azalmasında etkili olmuştur. 2. Akran rehberliği, lise öğrencilerinin sınav kaygı ile baş etmelerinde duyuşsallık boyuttaki kaygılarının azalmasında etkili olmuştur. 3. Akran rehberliği, lise öğrencüerinin sınav kaygı ile baş etmelerinde tüm test boyuttaki kaygılarının azalmasında etkili olmuştur. u
Özet (Çeviri)
In this research, the effect of peer counseling on examination anxiety has been observed. Research has been performed on 12 peer counselor students (6male and 6 female) and 120-trained group with 120 control group (total student No: 240) in Kırşehir province high school III (grade 1 1). Student examination anxiety has been evaluated by Examination Anxiety Behavior Inventory (EAI), which is adapted by Öner (1990) for Turkish Culture. Overcoming, examination anxiety teaching, applied for 7 weeks. On peer counselors and examination anxiety degrees has been evaluated by EAI within pre and post teaching process. Pre and posttest data from evaluations has been analyzed by Wilcoxson Test. Peer counselors have applied help on sample group about overcoming examination anxiety. Examination behavior level has been evaluated by EAI before and after the counseling process. Data which is collected from pre and post test have been analyzed by 't Test' and such results has been observed; 1. Peer counseling on high school students has been successful in decreasing examination anxiety in suspicious dimension. 2. Peer counseling on high school students has been successful in decreasing examination anxiety in affective dimension. 3. Peer counseling on high school students has been successful in decreasing examination anxiety in total test dimension. ui