Grup rehberliği etkinliklerinin ilköğretim çağındaki çocukların kendine saygı düzeylerine etkisi
The effectiveness of the activities of the group guidance on the self-esteem levels of the elementary grade students
- Tez No: 144996
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LEYLA ERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu araştırmanın amacı; ilköğretim 6. sınıf öğrencilerine uygulanacak Grup Rehberliği Etkinliklerinin Kendine Saygı Düzeyini yükseltmedeki etkisini ortaya koymaktır. Bunun için araştırma; ön-test son-test kontrol gruplu deneysel desen olarak hazırlanmıştır. Araştırmada ilk olarak, bir ilköğretim okulunda okuyan 6. smıf öğrencilerinden 100 tanesine Kendine Saygı Ölçeği uygulanarak bu öğrencilerin içinden kendine saygı düzeyi düşük olanlar belirlenmiştir. Belirlenen öğrencilerin 15 tanesi deney, 15 tanesi de kontrol grubuna eşleştirilerek atanmıştır. Deney grubundaki öğrencilere haftada bir gün ortalama 90 dakika olmak üzere 8 haftalık bir grup rehberliği etkinlikleri programı uygulanmıştır. Bu süre boyunca kontrol grubuna bir işlem uygulanmamıştır. Grup Rehberliği Etkinlikleri Programı sona erdiğinde her iki gruba da kendine saygı ölçeği tekrar uygulanmıştır. Araştırmanın verileri SPSS 10.0 programı ile değerlendirilmiştir. Verilerin analizinde tekrarlanmış ölçümlere uygun bağımlı t testi ile varyans analizi kullanılmıştır. Araştırmanın bulguları deney ve kontrol grubunun homojen olduğunu, deney grubunun ön-test son-test puan ortalamaları arasındaki farkın anlamlı olduğunu göstermiştir. Sonuç olarak Grup Rehberliği Etkinliklerinin ilköğretim 6. sınıf öğrencilerinin Kendine Saygı Düzeylerine olumlu etkisi vardır,denilebilir. Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara yönelik öneriler sunulmuştur. n
Özet (Çeviri)
The purpose of this experimental study was to investigate the effectiveness of the activities of the group guidance on the self-esteem levels of the elementary grade students.İn the study, pre and post tests was used by the researcher. First of all the self-esteem scale was applied to 100 students who are at the 6. grade in elementary school. Then 30 students were choosen by the researcher who score low on self-esteem scale for the experiment and the control groups. The researcher had applied the program of the activities to the experiment group for 8 weeks, about 90 minutes per week. There's nothing done with the control group. After 8 weeks, self-esteem scale was post applied to both groups. The data acquired from these tests were evaluated by SPSS 10,0 program. In the analysis of the data, the dependent t test and variance analysis were used. The results of this study indicated that; the activities of the group guidance were effective on increasing the self-esteem levels of the elementary grade students. m