Derin solunum egzersizinin 8. sınıf öğrencilerinin sınavkaygısı üzerinde etkisi
The effect of deep breathing exercise on exam anxiety of 8thgrade students
  1. Tez No: 921951
  2. Yazar: CANSU ÜNLÜER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİRSEN MUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Araştırma derin solunum egzersizi yaptırmanın 8. Sınıf öğrencilerinin sınav kaygısı üzerine etkisini incelemek amacıyla randomize kontrollü deneysel olarak yapılmıştır. Yöntem: Araştırmanın evrenini Mart-Haziran 2024 tarihleri arasında İstanbul ili Sarıyer ilçesinde sosyodemografik olarak benzer iki ortaokulda okuyan 8. Sınıf öğrencileri, örneklemini ise seçim kurallarına uyan 37 öğrenci (21 deney grubu, 16 kontrol grubu) oluşturdu. Sınav kaygısı puanı Westside Sınav Kaygı Ölçeği (WSKÖ) ile belirlendi. Deney grubundaki öğrencilere 6 hafta boyunca haftanın 2 günü her seansı 20 dakika sürecek şekilde derin solunum egzersizi yaptırıldı, kontrol grubundaki öğrencilere haftanın 2 günü istediği saatlerde sevdiği müziği dinlemesi tavsiye edildi. Başlangıçta, uygulamanın 3. haftasında ve 6. haftada WSKÖ puanları ölçüldü. Uygulama öncesi öğrenciler Ana Baba Tutum Ölçeği, anneleri de Durumluk ve Sürekli Kaygı Ölçeği doldurdu. Bulgular: Araştırmada deney ve kontrol grubundaki öğrenciler ve aileleri tanımlayıcı özellikler bakımından benzerdi (p>0,05). Hem deney hem de kontrol grubundaki öğrencilerin girişim öncesi ölçülen WSKÖ puanları, 3. hafta ve 6. haftada ölçülen WSKÖ puanına göre anlamlı düzeyde daha yüksek bulundu (Deney grubu=F=12,738; p0,05). Her iki gruptaki annelerin Durumluk-Sürekli kaygı puanları ve öğrencilerin değerlendirdiği anne-baba tutumları arasında fark yoktu (p>0,05). Öğrencileri algıladığı Ana-Baba tutumu ve öğrencinin LGS puanları ile WSKÖ puanları arasında anlamlı ilişki bulunmadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Purpose: The study was conducted as a randomized controlled experiment to examine the effect of deep breathing exercises on the exam anxiety of 8th grade students. Method: The universe of the study consisted of 8th grade students studying in two sociodemographically similar middle schools in Sarıyer district of Istanbul between March and June 2024, and the sample consisted of 37 students (21 in the experimental group, 16 in the control group) who complied with the selection rules. The exam anxiety score was determined with the Westside Exam Anxiety Scale (WSAS). The students in the experimental group were given deep breathing exercises for 20 minutes each session, 2 days a week for 6 weeks, and the students in the control group were advised to listen to their favorite music at any time they wanted, 2 days a week. WSAS scores were measured at the beginning, in the 3rd week of the application, and in the 6th week. Before the application, the students filled out the Parental Attitude Scale, and their mothers filled out the State and Trait Anxiety Scale. Findings: In the study, the students and their families in the experimental and control groups were similar in terms of descriptive characteristics (p>0.05). The WSAS scores of the students in both the experimental and control groups measured before the intervention were found to be significantly higher than the WSAS scores measured in the 3rd and 6th weeks (Experimental group=F=12.738; p0.05). There was no difference between the StateTrait Anxiety scores of the mothers in both groups and the parental attitudes evaluated by the students (p>0.05). No significant relationship was found between the parental attitudes perceived by the students and the LGS scores of the students and the WSAS scores (p>0.05).