Kız meslek liseleri deri aksesuarları dersinde kullanılan motif ve sembollerin öyküsel temelleri ve eğitim bilimsel değeri
Education-scientific value and the mythological basis of the motives and symbols that are used in girls' vocational high school for the lesson of leather accessories
  1. Tez No: 145027
  2. Yazar: FAİKA KÖSE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEDİHA GÜLER, YRD. DOÇ. İBRAHİM KISAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Eğitim ve Öğretim, Teknik Eğitim, Crafts, Education and Training, Technical Education
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: El Sanatları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
ÖZET Bu araştırmada Kız Meslek Liseleri Deri Aksesuarları Dersi'nde kullanılan motif ve sembollerin öyküsel temelleri ve eğitimbilimsel değerinin ortaya konulması amaçlanmıştır. Çalışma, tarama modeline dayalı betimsel bir araştırmadır. Literatür taraması sonucunda araştırmayı oluşturacak verileri elde etmek amacıyla Ankara İli merkezindeki Kız Meslek Liseleri Deri Aksesuarları Dersi Öğretmenleri'ne uygulanmak üzere anket hazırlanmıştır ve öğretmenlere uygulanmıştır. Araştırmanın çalışma evreni Ankara İli'ndeki Kız Meslek Liseleri Deri Aksesuarları Dersi öğretmenleri oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise Etimesgut, Sincan, A. Yahşi, Kalaba, Polatlı, 100. Yıl, Yenimahalle, Yunus Emre, Zübeyde Hanım, Üreğil, Etlik, Cebeci, Yıldırım Beyazıt, Nevzat Ayaz, Atatürk Anadolu Kız Meslek Liseleri ve Ankara Kız Teknik Olgunlaşma Enstitüsü oluşturmaktadır. Toplam onaltı okul, elli öğretmene anket uygulanmıştır. Anketlerin analizinde, anket uygulanan öğretmenlerin verdiği yanıtlar doğrultusunda bilgilerin yüzde frekansları alınmış ve bulgular tablolarda verilmiştir. Araştırmada elde edilen veriler değerlendirildiğinde, Kız Meslek Liseleri Deri Aksesuarları Dersi'nin programında eklenmesi veya çıkartılması gereken derslerin olduğu görülmektedir. Deri Aksesuarları Dersi için atölyelerin sayıca az ve nitelik açısından yetersiz olduğu anlaşılmıştır. Deri Aksesuarları Dersi'nde geometrik, bitki, hayvan ve insan motiflerinin kullanıldığı görülmektedir. Deri Aksesuarları Dersi Öğretmenleri'nin %88'i, derste geçen motiflerin öyküsel temellerine yer verilmesinin kültürümüzü anlama ve aktarma ve tarihsel bilgi ve tarihsel bilincimizi geliştirmesi açısından yararlı olduğunu ifade etmiştir. Deri Aksesuarları Dersi Öğretmenleri'nin ders araç ve gereci olarak en çok projektör aleti ve kitap-dergi kullandıkları, fakat motiflerin öyküsel temellerini anlatırken bilgisayar, kitle iletişim araçlarını da kullanabilecekleri görülmektedir. Araştırma sonuçları, motif ve sembollerin öyküsel temelleri doğrultusunda bakıldığında ders programına eklenmesi ve çıkartılması gereken derslerin olduğu atölyelerin nitelik ve nicelik açısından yetersiz kaldığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this research, revealing the narrative bases and education - scientific value of the motives and symbols that are used in Girls' Vocational High Schools for the Lesson of Leather Accessories. This study is a descriptive one basing on the scanning partem. In order to obtain the datas that will establish the research as a result of literature scanning, a questionnaire has been prepared with the purpose of applying to the Teachers of Leather Accessories Lesson in the Girls' Vocational High Schools in the Center of Ankara Province and it has been applied to the said teachers. Teachers of Leather Accessories Lesson in the Girls' Vocational High Schools in the Center of Ankara Province establish the endevaour frame of the study. The examples are from Etimesgut, Sincan, A. Yahşi, Kalaba, Polatlı, 100. Yıl, Yenimahalle, Yunus Emre, Zübeyde Hanım, Üreğil, Etlik, Cebeci, Yıldırım Beyazıt, Nevzat Ayaz Atatürk Anadolu Girls' Vocational High Schools and Ankara Girls' Technical Maturing Institute. During the analysis of the questionnaires, percentage frequencies of the information in the light of the responses that the teachers who filled the questionnaire are calculated and the findings are given as lists. Upon evaluating the values obtained from the research, it is seen that there are some courses that should be added to the Program of Girls' Vocational High Schools, The Lesson of Leather Accessories and there are some ones that should be removed from the said program. It has been observed that the workshops of Leather Accessories Lesson are few in number and are inadequate in terms of quality. It is seen that geometrical, plant, animal and human motives are used in Leather Accessories Lesson. 88 % of Teachers of Leather Accessories Lesson have stated that including the the narrative bases of the motives used in the lesson is useful imn terms of comprehensing and transferring our culture, developing our historical knowledge and historical consciousness. It is also seen that Teachers of Leather Accessories Lesson use mostly overhead projector, books - magazines but when explaining the narrative bases of motives, the may also use computers, mass media.When having a look at the results of the research with a view in line with narrative bases of motives and the symbols, it is seen that there are some lessons which should be added to the said program and there are ones which should be removed from it and the workshops are inadequate in terms of both quality and quantity. in