Lise türü farklı öğrencilerin denetim odaklarının bazı değişkenler açısından incelenmesi
The examination in the locus of controls of the students in the different kinds of high school in terms of some variables
  1. Tez No: 145028
  2. Yazar: SELİN DOĞAN ÖZCAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LEYLA ERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu araştırmada lise türü farklı öğrencilerin anne-baba tutumlarıyla denetim odağı ilişkisinin düzeyi ile cinsiyet, lise türü, annenin öğrenim durumu, babanın öğrenim durumu, sosyo-ekonomik düzey, ailenin tümünü ilgilendiren kararların kim tarafından alındığı, öğrenciyi ilgilendiren kararların kim tarafından alındığı, sorunları çözerken kimlerden yardım aldığı, anne-babanm meslek seçmedeki yaklaşımı, öğrencilerin nasıl bir meslek istedikleri, öğrencilerin en iyi mesleğin ne olduğuna yönelik görüşleri açısından denetim odaklarının farklılık gösterip göstermediği incelenmiştir. Araştırma evrenini 2003-2004 Eğitim Öğretim yılı ikinci yarısında Ankara il merkezinde fen lisesi, anadolu lisesi, süper lise ve genel lise 2. sınıfta okuyan öğrenciler oluşturmaktadır. Örneklemin seçiminde küme örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Genel toplam olarak 400 öğrenciye ulaşılmıştır. Araştırmada ölçme araçları olarak Nowicki - Strickland Denetim Odağı Ölçeği ve Anne-Baba Tutum Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma kapsamındaki süreksiz değişkenlerle ilgili bilgiler araştırmacı tarafından hazırlanan kişisel bilgi formundaki maddelerle elde edilmiştir. Veriler SPSS 1 1.0 for Windows paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmada t testi, tek yönlü varyans analizi, pearson-momentler çarpım korelasyon katsayısı tekniği kullanılmıştır. Anlamlılık düzeyi p< 0.05'e göre değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda denetim odaklarının cinsiyet, öğrencilerin nasıl bir meslek istedikleri ve en iyi mesleğin ne olduğuna yönelik görüşlerine göre farklılaşmadığı bulunmuştur. Denetim odağının anlamlı olarak farklılaştığı değişkenler, lise türleri, annenin öğrenim durumu, babanın öğrenim durumu, sosyo ekonomik düzey, ailenin tümünü ilgilendiren kararların kim tarafından alındığı,öğrenciyi ilgilendiren kararların kim tarafından alındığı, sorunları çözerken kimlerden yardım alındığı, anne-babanın meslek seçmedeki yaklaşımlarıdır.
Özet (Çeviri)
In this research, the relation level of the locus of control with mother attitudes and the relation level of locus of control with father attitudes of different kinds of high school students and whether the locus of controls indicate differentiation or not; in terms of the gender, kinds of high school, education level of mother, education level of father, socio-economic level, by whom all the decisions about the family subjects are made, by whom the decisions about the student subjects are made, from whom students take assistance while solving problems, the general approach of the parents about choosing vocation, what kind of vocation students want to be, the oppimons of the students about which vocation is the best were examined. This research covers 2nd years students and attending at science high school, anatolian high school, super section of the general high school and general high school in the border of city of Ankara during second term of 2003-2004 education year. In sampling, the set sampling method, is elected and used. The grand total studied, reached at 400 students. In form of measurement tools used in the research, Nowicki-Strickland Locus Of Control Scale and Parents Attitude Scale are used. Data, about discrete variables contained in the research, are gathered from articles in personal information form. Data are analized with using SPSS 11.0 for Windows programme. In the research, Independant-Samples T Test, One-Way ANOVA and Multiple Linear Regression analysis are used.