Eğitim uygulama okulları toplumsal uyum becerileri dersi öğretim programının öğretmen görüşlerine göre değerlendirilmesi
Evaluate the curriculum of social adjustment skills of education practice schools for mentally retarted childrens
- Tez No: 145042
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE FÜSUN ÖKSÜZOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
ÖZET Bu araştırmada 2002-2003 öğretim yılında uygulamaya başlanan Eğitim Uygulama Okulları Toplumsal Uyum Becerileri Dersi Öğretim Programı'nm öğretmen görüşlerine göre değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Araştırma betimsel bir çalışmadır ve 2003-2004 öğretim yılında Ankara ili sınırları içindeki eğitim uygulama okullarında görev alan 115 öğretmen üzerinde yapılmıştır. Eğitim Uygulama Okulları Toplumsal Uyum Becerileri Dersi Öğretim Programı'nın değerlendirilmesine ilişkin olarak öğretmenlerin görüşlerini almak üzere bir anket geliştirilmiş; öğretim programının amaçlarına, içeriğine, öğrenme- öğretme süreçlerine ve değerlendirme öğelerine ilişkin veriler, bu anketle toplanmıştır. Toplanan verilerin çözümlenmesinde, her madde için aritmetik ortalama ve standart sapma değerleri bulunmuştur. Görüşler arasında anlamlı farklılık olup olmadığım belirlemek için“t”testi yapılmış ve 0,05 anlamlılık düzeyinde test edilmiştir. Grup sayısı ikiden fazla olduğunda tek yönlü varyans analizi yapılmıştır.“F”değerinin anlamlı olduğu durumlarda, farkın hangi gruplardan kaynaklandığını saptamak için Scheffe testi uygulanmıştır. Varyans, 0,05 anlamlılık düzeyinde test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This research aims to evaluate“The Curriculum of Social Adjustment Skills of Education Practice Schools For Mentally Retarted Childrens”which was put into practice during 2002-2003 according to views of instructors. This research is a descriptive study. It has been carried upon 115 teachers employed in Education Practice Schools For Mentally Retarted Childrens within the boundaries of Ankara province during 2003-2004. A survey regarding the evaluation of“The Curriculum of Social Adjustment Skills of Education Practice Schools For Mentally Retarted Childrens”has been developed. The data concerning the goals, content, learning-teaching process and evaluation of curriculum has been gathered in this survey. In analysis of the data gathered, arithmetic mean and standard deviation have been computed for each article. To determine whether there are meaningful diffrerences between views,“t”test has been applied and 0,05 meaningful level has been detected. When the number of groups have been more than two, one way variance analysis has been applied. In these cases where“F”value has been meaningful, in order to determine in which groups the difference stem from, Scheffe test has been applied. Variance has been detected around 0,05 meaningful level. 11