Öğretim sürecinde toplam kalite ilkelerinin uygulanmasının öğrenci tutumlarına ve başarısına etkisi
The effects of applying total quality principles on students' attitudes and their achievements in teaching process
- Tez No: 145058
- Danışmanlar: PROF. DR. LEYLA KÜÇÜKAHMET
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 313
Özet
Bu araştırma, öğretim sürecinde toplam kalite ilkelerinin uygulanmasının öğrencilerin başarıları ve tutumları üzerindeki etkilerini ortaya koymak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmada yöntem olarak, tam deneysel desenlerden (true experimantal design) biri olan“ön test-son test kontrol gruplu desen”(pre-test post-test control group design) kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2002-2003 öğretim yılında, öğretmenlik mesleğine giriş dersini alan Gazi Üniversitesi, Gazi Eğitim Fakültesi, Yabancı Diller Bölümü, İngilizce Öğretmenliği 1. sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Tesadüfi (random) şekilde deney grubu olarak seçilen 24 kişilik bir öğrenci grubuna“toplam kalite ilkeleri”ne dayalı olarak geliştirilen bir programla öğretim verilirken, kontrol grubunu olarak belirlenen 23 kişilik diğer öğrenci grubuna ise sadece klasik öğretim yapılmıştır. Araştırma sürecinde, programdan önce ve programdan sonra uygulanmak üzere iki ölçme aracı geliştirilmiştir. Birincisi, öğrencilerin yapılan öğretime ilişkin tutumlarım ölçmek amacıyla“toplam kalite ilkelerine dayalı öğretmen davranışları ”m içeren tutum ölçeği, ikincisi ise öğretmenlik mesleğine giriş dersinde yapılan öğretim sonunda öğrencilerin elde ettikleri başarıları ölçmek amacıyla uygulanan“başarı testi”dir. Uygulanan ölçme araçları sonucunda elde edilen veriler, SPSS-10 (Statistical Package for the Social Sciences) ortamında analiz edilmiştir. Öğrencilerin tutum ve başarılarına ilişkin verilerin genel ortalamasına ilişkin ortalama ve standart sapması alınmış, grupların kendi içlerinde ön test ve son testler arasındaki ilişkiye yönelik bağımlı (paired-samples t test) t testi ve gruplar arasındaki anlamlı farklılığa yönelik ise bağımsız (independent-samples t test) t testi analizi yapılmıştır. Öğrencilerin görüşleri ve başarılan arasındaki anlamlı farklılık olup olmadığı a= 0.05 düzeyinde test edilmiştir.11 Yapılan bu araştırmada genel olarak şu sonuçlara ulaşılmıştır ; 1. Klasik öğretim alan kontrol grubu öğrencileri ile toplam kalite ilkelerine dayalı bir öğretim alan deney grubu öğrencilerinin, toplam kaliteyle ilişkili öğretmen davranışlarına ilişkin ön testteki tutumları birbirine oldukça yakın çıkmış ve anlamlı bir farklılık oluşmamıştır. Buna karşın, deney grubu öğrencilerinin son testteki tutumları, kontrol grubu öğrencilerine göre daha yüksek düzeyde çıkmış ve bu durum, deney grubu lehine anlamlı düzeyde bir farklılık oluşturmuştur. 2. Toplam kalite ilkelerinden“öğrenci memnuniyeti, sürekli gelişim, tam katılım, ekip çalışması, iletişim, liderlik ve sıfır hata”ile ilişkili maddelerin hemen hemen tamamına yönelik olarak, kontrol grubu öğrencilerinin ön testteki tanımlarına göre son testteki tutumlarında belirgin düzeyde bir gerileme olurken, toplam kalite ilkelerine dayalı öğretim alan deney grubunda yer alan öğrencilerin ise, ön teste göre son testteki tutumlarında artış meydana gelmiştir. 3. Kontrol grubu öğrencileri ile deney grubu öğlencilerinin öğretmenlik mesleğine giriş dersine yönelik ön testteki başarı puanları birbirine yalan çıkmış (45,54 ve 42,29) ve başarı puanları arasında anlamlı düzeyde farklılık çıkmamıştır. Program sonunda, hem kontrol grubu öğrencilerinin hem de deney grubu öğrencilerinin ön teste göre son testteki başarı puanlarında büyük oranda artış olmuştur (74,89 ve 80,93). Bu artışlar, her iki grubun da ön teste göre son testteki başarılarında anlamlı düzeyde farklılık oluştuğunu da ortaya koymaktadır. Buna karşılık, deney grubu öğrencilerinin son tessteki başarılan, kontrol grubu öğrencilerine oranla daha yüksek çıkmıştır. Bu, deney grubunun lehine anlamlı düzeyde bir farklılık oluştuğunu göstermektedir. 4. Kontrol grubunun ön test ve son test başarı puanlan arasında 29,35 puanlık bir fark oluşurken, deney grubunun ön test ve son test basan puanlanIll arasında ise 39,65 puanlık bir fark gerçekleşmiştir. Bu fark, deney grubu lehine anlamlı düzeyde bir farklılık meydana getirmiştir. 5. Toplam kalite ilkelerine dayalı olarak yapılan öğretim, deney grubu öğrencilerinin uygulama yani deney öncesine oranla uygulama (deney) sonrasında hem tutumlarında hem de başarılarında, klasik öğretim alan kontrol grubu öğrencilerine göre daha etkili ve başarılı olmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was designed to understand the effects of total quality principles on students' achievements and their attitudes in teaching process. Li the research, among experimental research design procedures,“pre-test post-test control group design”method; was used. For the study, forty seven undergraduate students enrolled in the“Introduction to Teaching Profession”course were randomly selected from the Department of English Teacher Education at Gazi University, Gazi Faculty of Education during 2002 fall semester. Twenty four of forty seven students were assigned into the experiment group taught by total quality principles based instruction and twenty three of them were assigned in the control group trained by traditional instruction. In order to ascertain the effects of total quality principles based instruction on students' attitudes and their achievements, the data pertaining participants were collected by developing two instruments for application before and after the experience proceeding. The first scale was used to examine the students' attitudes toward understanding teacher practices in terms of total quality principles. The second one was applied to determine the students' achievements in the“Introduction to Teaching Profession”course. SPSS 10 (Statistical Package for the Social Sciences) was used to analyze the data. According to statistical results, standart deviation and total means of students' attitudes and their achivements were calculated. Additionally, paired samples t-test was used to determine whether there is a significant difference in post-test responses from the pre-test responses with regard to tiie student's attitudes and their achivements. Furthermore, to understand the meaningful differences between the groups independent-sample t test analysis was used and the following results were found ;1. According to pre-test results, in control group and experiment group, the students' attitudes toward understanding teacher practices in terms of total quality principles were relatively close to each other. There was no statistically significant difference between these two groups. However, in the post-test results, the experiment group students' attitudes showed higher degree comparing to the control group did. There was a significant difference between the control group and the experiment group in terms of students' attitudes toward understanding teacher practices about total quality principles. 2. In terms of the total quality principles;“students' satisfaction, continuous improvement, involvement, teamwork, communication, leadership and zero defect”, in pre-test results, control group students' attitude scores decreased compare to post-test results. On the other hand, with regard to students' attitudes, there was a considerable increase between pre-test and post- test results of students taught by total quality based instruction. 3. According to pre-test results, control and experiment group students' achievement scores (respectively 45,54 and 42,29) were close to each other in the“Introduction to Teaching Profession”class. There was no significant difference between these groups considering mean of achievement scores. According to post-test results, control and experiment group students' achievement scores (respectively 74,89 and 80,93) increased compare to these two groups' pre-test scores. There was a statistically significant difference between the control group and the experiment group in terms of students' achievement scores. Experiment group students' achievement scores increased more than control group students' achievement scores in the post-test. 4. The difference between control group and experiment group students' pre-test and post-test achievement mean scores were 29,35 and 39,65 respectively. These scores led to significant difference in favor of experiment group.VI 5. Total quality principles based instruction positively influenced the experiment group students' attitudes and their achievements comparing to the control group students' without measurement and group discrimination.