Kontrbas dersi uygulamalarının hedefler düzeyinde incelenmesi: Bir taslak önerisi
Examination of contrabass training programme at the level of objectives: A proposol of model
- Tez No: 145064
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ENVER TUFAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 275
Özet
ÖZET KONTRBAS DERSİ UYGULAMALARININ HEDEFLER DÜZEYİNDE İNCELENMESİ: BİR TASLAK ÖNERİSİ Bu araştırmada, Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Öğretmenliği Anabilim Dalı Bireysel Çalgı Eğitimi için uygulanmakta olan kontrbas dersi uygulamalarının hedefler düzeyinde incelenmesi ve bunun sonucunda hedeflere ilişkin bir taslak önerisi sunulması amaçlanmıştır. Çalışmada öncelikle cevap aranacak problemler ortaya koyulmuş, araştırmanın amacı, önemi, sayıltıları ve sınırlılıkları belirtilmiştir. Daha sonra eğitim, müzik, müzik eğitimi ve kontrbas gibi araştırmaya temel teşkil eden kavramlar ele alınmış, hedefler ve hedeflerin belirlenmesine ilişkin öğeler sırasıyla açıklanmıştır. Konunun uygulama yönüne ilişkin bulguların elde edilebilmesi için, yabancı ülke örneklerinde yaylı sazlar eğitimine yönelik hedefler incelenmiş; Bu inceleme sonucunda elde veriler, Türkiye'deki kontrbas derslerinin hedeflerinin belirlenmesine yönelik hazırlanan görüşme için temel oluşturmuştur. Bu bağlamda, Türkiye genelinde programlarında kontrbas dersi bulunan Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Öğretmenliği Anabilim Dallan belirlenmiş, bu bölümlerde bulunan öğretim elemanları ile görüşme yapılmış ve sonuçlandırılarak değerlendirilmesi yapılmıştır. Çalışmanın son aşamasında, görüşmeler sonucunda elde edilen veriler, çeşitli ülkelerde uygulanan kontrbas derslerine ilişkin hedeflerle karşılaştrrılmış ve eğitim hedefleri düzeyinde bir taslak önerisi sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY EXAMINATION OF CONTRABASS TRAINING PROGRAMME AT THE LEVEL OF OBJECTIVES: A PROPOSAL OF MODEL This thesis aims to examination of contrabass courses given in Division of Music Teachers in Fine Arts Education Departments at the level of objectives and to reach a proposal of model as the result. At the first step, the problems that will be answered in the study are defined and the aim, importance, assumption and limitation of study are determined. Then, the theoretical base of the study is formed with the concepts of education, music, music education and contrabass; and the elements that form the educational objectives are explained. The objectives of string instruments education in different countries are investigated to obtain information about the practical level and are used as the basis for the interview that is realised to determine educational objectives of contrabass courses in Turkey. In this context, the questions of interview are prepared for the teachers of Music Teacher Divisions in Fine Arts Education Departments and answers of the interviews are collected and evaluated. At the and of the thesis, the results of the interviews are compared and discussed with the examples of other countries and finally a proposal of model is presented for the contrabass courses at the educational objectives level in Turkey.