Türkiye-İspanya çifte vergilendirmeyi önleme anlaşmasının değerlendirilmesi
- Tez No: 145063
- Danışmanlar: PROF. DR. SACİT ÖNEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
ÖZET Uluslararası ekonomik ilişkilerin artması ve vergi sistemlerindeki değişiklikler sonucu uluslararası çifte vergilendirme olgusu giderek önem kazanmıştır. Başlangıçta, uluslararası ekonomik ilişkilerin gelişmesiyle ortaya çıkan bu sorun sonuç itibarıyla uluslararası ekonomik ilişkilerin gelişmesinin önünde bir engel olmaya başlamıştır. Zira gelirlerin çifte vergilendirilmesi, üretim faktörlerinin ağır vergilendirilmesine yol açarak özellikle az gelişmiş ülkelerin kalkınmak için ihtiyaç duydukları yabancı sermaye yatırımlarını olumsuz yönde etkilemiştir. Kalkınma yolunda ilerleyen bir ülke olan Türkiye'nin ekonomik gelişmesi için yabancı sermaye yatırımlarına ihtiyacı vardır. Bu nedenle uygulanan çeşitli yatırım teşvik tedbirlerinin yanısıra, uluslararası çifte vergilendirmeyi önlemek amacıyla çeşitli ülkelerle Uluslararası Çifte Vergilendirmeyi Önleme Anlaşması imzalanmaktadır. Türkiye - İspanya çifte vergilendirmeyi önleme anlaşması genel çerçevesi itibarıyla OECD modeline uygundur. Bunun yanısıra Birleşmiş Milletler ve Türk modellerinin izleri de anlaşmada hissedilmektedir. Bu anlamda birçok gelir unsurunun vergilendirilmesinde ikamet prensibi ilke olarak kabul edilmiş olsa da, kaynak prensibinin de devreye girmesi sağlanmış, gerek yapılan tanımlamalar yoluyla, gerekse de mutabık kalınan bir oran dahilinde gelirin elde edildiği ülkede de vergilenmesi sağlanmıştır. Bu anlaşma ile Türkiye ve İspanya arasındaki ekonomik ilişkilerin daha da gelişeceği ve çifte vergilendirilme endişesi ortadan kalktığı için İspanyol sermayesinin ülkemize gelişinin hızlanacağı inancındayız.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT As a result of increased international economic relations and changes in tax systems, international double taxaation concept has become an issue. Although this problem had been developped in line with international economic relations ironically it has become an obstacle to the further development of international economic relations. In terms of production factors being heavily taxed, double taxation has played a negative role on foreign capital investments that is particularly crucial for developping countries. As being a developping country, Turkey is in need of foreign capital investments. Therefore it has signed double tax treaty with a number of countries together with various investments incentives to atract foreign capital. The general framework of the double tax treaty between Turkey and Spain is in line with OECD model convention. It also includes the features of United Nations' and Turkey's model conventions. In this respect the source principal has been applied to give the source country the right of taxation although the main principal is resident principal to tax various revenues. This has been achieved either through definitions or a maximum tax rate that the source country may apply. Finally we believe that this agreement will play an important role on economic relations between Turkey and Spain and it will speed up Spanish capital investments in Turkey by eliminating double taxation concerns.