Türk turizm pazarının genişletilmesinde ikinci konut ve ev pansiyonculuğundan yararlanılması yollarının araştırılması
  1. Tez No: 145067
  2. Yazar: ALİ AYCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİNE TEKELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
171 ÖZET Turizm ekonomik ve sosyal etkileri ile ülkeler için çok büyük önem taşımaktadır. Devalüasyonlar neticesinde Türkiye'de tatil yapmak dış turistler için ucuz hale gelmiştir ve bunun neticesinde turizm talebi hızla artma göstermektedir. Artan turizm talebinin karşılanması için turizm arzını artırmak ve alternatif tatil imkanlarının oluşturulması gerekmektedir. Tatil yapmak, günümüzde, stres altında yaşayan insanlar için modadan ziyada ihtiyaç haline gelmiştir fakat tatil yapma maliyetinin yüksek olması insanların bu ihtiyaçlarını giderememesine sebep olmaktadır. Tatil yapamayan insanların en büyük engeli, yüksek fiyatlı konaklama maliyetleridir ve bu insanlar daha ucuz tatil yapabilme olanaklarını araştırmaktadır. 1980li yıllardan sonra insanların çeşitli sebeplerle konut sahibi olma isteklerinin sonucu olarak özellikle kıyı şeritlerimizde yüz binlerce konut yapılmıştır. Konut sahiplerinin yılda ortalama bir ay kullandığı bu konutlar geri kalan zamanlarda terk edilmekte ve bu büyük kapasite atıl duruma geçmektedir. Aynı zamanda konutların uzun süre boş kalması sebebiyle bakım ve onarım masrafları da büyük boyutlara ulaşmaktadır. Yılda ortalama bir ay kullanılan bu konutların turizme kazandırılması ev sahipleri, turistler ve ülkemiz için son derece faydalı olacaktır.
Özet (Çeviri)
172 ABSTRACK Tourism is extremely important owing to its favorable influence on the national economy and the social aspect of the country's life. Because of devaluation, Turkey has become a cheaper country, especially for foreign tourists, which has caused significant increase in tourism demand. Therefore, there is a need to find some alternative ways to expand the capacity and to improve the quality of our tourism. In spite of the importance of vacation for people's health and well-being, it is obvious that many citizens of our country can hardly afford staying at expensive resort places. That is why they have to look for a cheaper way out. After the 1 980s, the tendency to have a second house in a tourist place has become widespread in our country owing to its convenience and availability. As a result, we have over 250.000 houses just at the sea side. The house that is used only one month a year should be gained for tourism. It would be an advantageous solution for tourists, homeowners and for the country itself.