İş yaşamında toplam kalite yönetimi ve etik ve Millî Eğitim Bakanlığı'nda bir uygulama
  1. Tez No: 145066
  2. Yazar: ÇİĞDEM ŞAVİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİROL BUMİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 255
Özet
229 ÖZET Dürüst diye nitelenen kişi yaptığı şeyleri doğru yapar, işi tam ve eksiksiz olarak yerine getirir, işi zamanında tamamlar ve sözünü tutar. Aynı şey teşkilatlar için de geçerlidir. Peter Drucker'e göre; dürüstlükte ilerleme kaydetmenin gerekli bir basamağı Yunanlı fizikçi Hipokrat'ın“primum non nocere”'yi okumak veya bunların ötesinde zarar vermemektir. Drucker bu konudaki tavsiyesini şöyle açıklamıştır:“Doktor, avukat veya yönetici gibi hiçbir profesyonel, müşterisi için gerçekten iyi şeyler yapmaya söz veremeyebilir. Yalnızca yapabileceği şey, denemektir. Ancak bilerek zarar vermeyeceğine söz verebilir. Yoksa müşterisinin güvenini kazanamayabilir. Profesyonel etiğin temel kuralı ”primum non nocere“.dir. Bu kuralı uygulayan yöneticiler teşkilatlarının ve çalışanlarının, karar verme aşamasında ve işleriyle ilgili her bakımdan isteklerine önem verir.”Çalışanlarına müşteriye ve teşkilata bilerek zarar vermemeye söz vererek, yaptıkları davranışın sonuçlarını düşünerek hareket ederler. Bu kural aynen çalışanlara ve teşkilata uygulanabilir. Günümüzde Toplam Kalite Yönetimi ve İş Ahlâkı üzerinde ne kadar durulursa durulsun yine de bazı konularda özellikle ahlâkî davranışlar üzerine yapılan değerlendirmeler ve Toplam Kalite adına varılan kararlarda istenen sonuçlara ulaşabilmek ve çalışanların memnuniyetini sağlayabilmek için alınması gereken tedbirler tesbit edilmelidir.230 Bulunan her eksikle çözüm önerilerini beraber bularak personelin de yardımıyla işbirliği sağlanmalı ve iş yaşamında mükemmelliğe ulaşılabilmelidir. Üç Bölümden oluşan çalışmamın Birinci Bölümünde Toplam Kalite Yönetimi ile konunun iş ve günlük hayatımızdaki önemine değinilmiştir. İkinci Bölümde Etik'in tarihsel gelişimi, felsefî yönü ile Toplam Kalite Yönetimim ile İş Etik'inin iç içe oluşuna dair niteliksel özellikler ve felsefî görünüşüne yer verilmiştir. Üçüncü Bölümde Millî Eğitim Bakanlığındaki bazı Genel Müdürlüklerde Etik ve Toplam Kalite Yönetimi ile ilgili anket çalışmaları bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
231 ABSTRACT According to Peter Drucker, one essential step in developing a reputation for integrity is to observe the part of the Greek physician's Hippocratic oath that reads“primum non nocere”, or above all, do not knowingly do harm. Drucker explains his advice on this subject as follows:“No professional, be he doctor, lawyer, or manager, can promise that he will indeed do good for his client. All he can do is try. But he can promise that he will not knowlingly do harm. And the client, in turn, must be able to trust the professional not knowingly to do him harm. Otherwise he cannot trust him at all. And primum non nocereis the basic rule of professional ethics”Managers who follow this rule will keep the best interests of their organization and employees in mind when making decisions and all other aspects of their jobs. Committing to not knowingly harm and employee, a customer, the organization, or the public at large forces managers to think about the consequences of their actions before taking action. This rule also applies to employees and the organization as a whole. No matter how much importance is given to total quality management and professional ethics in order to reach the required results and enable the satisfaction of workers some topes, evaluation's carried out especially on moral behaviours and on decision made for Total Quality Precautions to be taken should be establihed. In every deficiancy cooperation should be obtained with the participation of the personel by finding the suggestions of solutions together and perfection in work environment should be reached.232 In The First Part of The Three-part study the importance of Total Qality Management in our job and daily life has been mentioned. In the second part qualitative characteristics and philosoptical opinions are mentioned about the historical development of ethics, philosoptical side Total Quality Management and Job Ethics. In the Third Part there are surveys about Ethics and Total Quality Management in some General Directorates at the National Education Ministry.