Olur'un beşeri ve iktisadi coğrafyası
- Tez No: 14507
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. RAMAZAN ÖZEY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 264
Özet
Özet yok.
Özet (Çeviri)
ÖNSÖZ Olur îlçesi'nin Beşerî ve İktisadî Coğrafya Özelliklerini etüd etmeye yönelik olan bu araştırma, bir“doktora tezi”çalışmasıdır. Geri kalmış bir yerleşme bölgesi olan Olur yöresi için getirilecek fizikî ve ekonomik planlama kararlarının, rasyonel esaslara dayandırılması, ancak sahanın bilimsel esaslara göre etüd edilmiş olmasına bağlıdır. Araştırmamızda varılan bilimsel sonuçların, bölge için yapılacak bu tür bir planlamada dikkate alınacağı umudunu taşıyoruz. Olur'un“geri kalmış”ve“kalkınmada öncelikli yatırım bölgesi”olarak seçilmesinin uygun olacağı kanaatindeyiz. Bu nedenle, bölgenin doğal ve beşerî özelliklerinin belirlenmesi yararlı olacaktır. Gerçekten de geri kalmış bir yöre olan Olur'un ekonomik ve sosyal sorunları, bölgenin doğal ve beşerî potansiyel kaynaklarına dayandırılarak çözümlenecek olursa, ailelerin sosyal ve ekonomik sorunlarına kalıcı çözümler getirilmiş olacaktır. Bu araştırmanın ortaya çıkması ve eldeki duruma getirilmesinde öncelikle, bize coğrafya ilmini tanıtıp sevdiren, Atatürk Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü'ndeki hocalarıma, şükranlarımı sunmayı bir borç bilirim. Kendisinden lisans ve lisans üstü dersler aldığımız,“coğrafî çevrenin, coğrafyacının laboratuarı olduğunu, az gelişmiş bölgelerin, mutlaka coğrafî görüşlerle daha fazla etüd edilmesi gerektiği”fikrini benimseten hocam Prof. Dr. Hayati DOĞANAVa, coğrafî görüş ve bilgileri ile araştırmamıza ışık tutan tez danışmanım Yrd. Doç. Dr. Ramazan ÖZEY'e ve bu çalışmanın her aşamasında ilmi görüşlerinden yararlandığım hocam Yrd. Doç. Dr. özer YILMAZ'a teşekkürlerimi sunarım. Ayrıca Osmanlıca kaynakların okunmasında yardımlarım gördüğüm Tarih Bölümü öğretim üyelerinden Yrd. Doç. Dr. Besim ÖZCAÎSTa teşekkür ederim. Gerek arazi gözlemlerimiz ve gerekse uygulama aşamasında. Olur ilçesi ailelerinden yardım ve büyük destek gördüm. Aynı şekilde dokümanter veri toplama aşamasında, yardımlarım esirgemeyen kamu kurum ve kuruluşları yetkililerine, dönemin kaymakamı Atila DURMUŞ ve belediye başkam Cemil ÖZKAN'a müteşekkirim. Bu arada yaptığımız gözlem gezilerinde bize rehberlik eden Tarım Üçe Müdürlüğü yetkililerine de teşekkürlerimi sunarım. SalihaTÜZEMEN 9 Mayıs 1991. ErzurumSUMMARY In this PhD thesis, the social and economic geography properties of the small town. Olur and surrounding area which is stuated in the East Black Sea Region, have been investigated. Olur administratively belongs to the biggest town, Erzurum in the East Region of Anatolia and it is 172 km. far from Erzurum. The research area of 836 km2 is surrounded by the towns Ardanuç in the north, Göle in the East, Şenkaya in the south-east, Oltu in the south and Yusufeli in the west. Olur and surrounding area in one of the undevelopped areas in the region. Therefore definition and investigation of the problems of the region are of importance. The researsch area is a kind of depletion region between the East Black Sea and Erzurum-Kars regions interms of geographical properties. The geological formation of the region has been affected by tectonic effects and depreciations. The avarage temperature and precipitation are about 10°C and 397 mm, respectively. However, the dimate parameters such as temperature and precipitation demonstrate various differences according to height. Forest in the region starting from 1500 m. height do not exist after 2500 m. height. In the regions where forests are destroyed by human, there are antropologic steppes. According to the statistical sources in 1985, the population of the researrch area was 18452 and there were 40 villages in the region. Because of high emigration rate, increase of the population is very slow in the region. The avarage increasing rate of the population is 1-2 %. The mathematical and agricultural population densities of the region are respectively 22 persons per km2 and 198 persons per km2. The research area has been a residental area since very old times.