1982 Anayasası sonrası Türk hükümetlerinin Irak politikalarında Kuzey Irak'ın yeri
  1. Tez No: 145074
  2. Yazar: İLKER YAZIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN METİN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
155 ÖZET“1982 Anayasası Sonrası Türk Hükümetlerinin Irak Politikalarında Kuzey Irak'ın Yeri”isimli yüksek lisans tezinde, Türkiye- Irak ilişkileri, 1923 tarihinden başlayarak günümüze kadar, tarihi perspektif içerisinde incelenmiş, daha sonra, iki ülke arasında sorun teşkil eden konulara değinilerek, müteakiben 1983 yılından itibaren Türkiye'de kurulan hükümetlerin programları üzerinden, Türkiye'nin Irak ve Kuzey Irak'a ilişkin yaklaşımları incelenmiştir. Anılan yüksek lisans tezi üç bölümden oluşmaktadır.“Türkiye-lrak İlişkileri: Tarihsel Arka Plan”başlıklı birinci bölümde, Türkiye-lrak ilişkileri, 1923 öncesi dönemden başlamak üzere, altı başlığa ayrılarak incelenmiştir.“Türkiye-lrak İlişkilerini Etkileyen Bazı Faktörler”başlıklı ikinci bölümde, iki ülke ilişkilerinde sorun teşkil eden hususlar şu başlıklar altında incelenmiştir: Irak Türkleri (Türkmenler), Musul-Kerkük Petrolleri, Su Sorunu, Irak'ın İzlediği Politikaların Etkileri, Çekiç Güç ve Kürtler.“1982 Anayasası Sonrasında Kurulan Türk Hükümetlerinin Programlarında Irak”başlıklı üçüncü bölümde, 1983'den günümüze, Türkiye'de iktidara gelen siyasi partilerin hükümet programları ve şayet koalisyon hükümeti ise, koalisyon protokolleri incelenerek, Türkiye'nin Irak ve Kuzey Irak ile ilgili olarak politikaları ortaya konulmaya çalışılmıştır. Tezin eklerinde ise, Irak'ta yaşayan başta Türkmenler olmak üzere tüm azınlıkları yakından ilgilendiren, Irak'ın BM'e kabulünde yayınlanan 1932 tarihli Irak Krallığı deklarasyonu, Irak ile ilgili bazı haritalar, BM Güvenlik Konseyi'nin 1990 tarihinde Irak'ın Kuveyt'i işgali ile başlayan süreçte, Irak ile ilgili aldığı karaların tarihleri bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
156 ABSTRACT In the Master's thesis, titled“Northern Iraq Politics of the Post-1982 Turkish Constitutional Government,”The thesis reviews the Turkish Governments' Iraq and Northern Iraq. In addition, Turkish-Iraqi relations as well as their problematic issues are studied through a historical perspective beginning in 1923 to the present The thesis consists of three parts. In the first part titled“Turkish-Iraqi Relations, Historical Background”, Turkish-Iraqi relations are studied in six periods starting pre-1923. In the second part titled“Some Factors Affecting Turkish-Iraqi Relations”the problematic issuies between the two countries are examined under the subtitles“Iraqi Turks (Turcomans), Mosul-Kirkuk Petroleum, Water Problem, Effects of the Iraqi Politics”, Operation Provide Comfort and Kurds. In the third part titled“Iraq in the Post-1982 Turkish Constitutional Governments' Programs”, Turkey's politics toward Iraq and Northern Iraq are researched by studying the programs of the political parties or protocols of the coalitions in power since 1983. The Iraqi Kingship Declaration on Turcomans and all other minorities in 1932, which was declared upon Iraq's entry into the UN, some maps of Iraq, all UN Security Council resolutions with dates and numbers beginning with Iraq's occupation of Kuwait in 1990 in the Appendix.