Kaynaştırma ortamında üstün zekalı çocuğa uygulanan zenginleştirme programı hakkında örnek olay incelenmesi ve programın etkinliğine ilişkin bir araştırma
An analysis of a sample incident on the enriched programme applied to a gifted child in a mainstreaming environment and a research on the efficiency of the programme
  1. Tez No: 145079
  2. Yazar: DERYA TEKBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL ATAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 283
Özet
ÖZET Bu araştırmada Üstün yetenekli olduğu belirlenmiş olan X ele alındı ve araştırma X'e uygulanan zenginleştirme programının deneğe ve sınıfına yaptığı etkilerin saptanması amacıyla yapıldı. X'e kaynaştırma ortamında zenginleştirme programı uygulandı. Araştırmanın yapıldığı okulun, Özel Ankara Maya ilköğretim Okulu olmasından, bu okulda Çoklu Zeka kuramına göre eğitimin verilmesinden dolayı deneğe zenginleştirme programı ile birlikte çoklu zeka kuramı uygulandı. Araştırmada durum çalışması modeli kullanıldı ve veriler doküman incelemesi ve anekdot yöntemleri ile elde edildi. Verilerin toplanmasında kullanılan bu yöntemler araştırmanın konusu olan deneği yalandan incelemeye, onu anlamaya ve tanımlamaya olanak verdi. Bu nedenle elde edilen verilerin analizi ve yorumlanmasında X'in çevresindeki kişilerin tecrübeleri üzerinde duruldu. Bu araştırma sonucunda kaynaştırma ortamında öğretim görmenin, üstün yetenekli çocuğun hem kendisi hem de arkadaşları için güdüleyici, öğretimi zenginleştirici, kendini geliştirici bir ortam olduğu, üstün yetenekli çocukları, kendi akranları içinde tutarak eğitmenin çocuğun tüm gelişim alanlarında ve özellikle sosyal uyumuna önemli katkı sağladığı, çocuğun yetenek düzeylerine göre düzenlenmiş zenginleştirme uygulamalarının da öğrenciyi, arkadaşlarım ve sınıfta uygulanan öğretimin niteliğini olumlu biçimde artırdığı kanısına varıldı. Bu araştırmadan elde edilen bulgular sonucunda kaynaştırma ortamında üstün yetenekli çocuğun sorun yaşadığı, ancak bu sorunların olağan çocukların yaşadıkları sorunlar kadar olduğu gözlemlendi. Özetle bu araştırma X'i inceleyerek ona akranları ile birlikte zenginleştirilmiş, bilişsel gelişimine uygun bir eğitim vermek amacıyla gerçekleştirildi. Bu araştırmada kullanılan zenginleştirme programının uygulaması X ve X'in sınıf arkadaşları ile sınırlıdır. Ancak bu ve bu duruma benzer nitelikte mevcut olan veya olabilecek mevcut başka örnek olayların incelenmesine zemin hazırlaması11 ve üstün yetenekli öğrencilerin bir tanesinin bile kaybolmaması gerektiğinin anlaşılmasına katkıda bulunması ümit edildi.
Özet (Çeviri)
HI ABSTRACT In this research X who was identified as a gifted child was taken into hand, and the research was carried out in order to determine the effects of the implemented enriched programme on X and class. As this research has been carried out at Ankara Maya Private Primary School, which bases its educational programme on the Multiple Intelligences Theory, X has been applied by the Multiple Intelligences Theory along side with the enriched programme.In the research case study modelling was used and the data was achieved through literature review and anecdote techniques. The method used in gathering the data provided the opportunity to study, understand and to identify X who is the core subject of the research. At the end of the research it was concluded that to learn in mainstreaming environment is motivating for both the gifted child and also her friends, enriching the teaching, creating a self improvement environment. Moreover, it was concluded that the idea of teacher's keeping the gifted child with her peers helps to contribute the child's physical, cognitive and psychological development and particularly her social adaptation. Further more, the applications of enriched programmes which are arranged according to child's ability levels would increase positively not only the gifted child and her peers but also the quality of teaching applied in the class. At the end of this research it was observed that, the gifted child faced some problems in the mainstreaming enviroment. However, these problems were not more than the problems that ordinary students might face. To sum up, this reseach has been carried out in order to provide an enriched and suitable programme according to her cognitive level by observing X with her peers. The application of the enriched programme in this research is limited by X and her classmates. Nevertheless, it was hoped that this research would help such events which arise today or which may arise in the future. There is no doubt that this research would provide contribution for the fact that we should not loose even a single gifted child.