Yaratıcılık ve yenilik (Dünya'daki ve Türkiye'deki gerçekler)
- Tez No: 145080
- Danışmanlar: PROF. DR. BİROL BUMİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 271
Özet
266 ÖZET Çalışma; yaratıcılık ve yenilik kavramlarını, işletme fonksiyonlarıyla ve güncel kavramlarla birlikte ele almaktadır. Dinamik küresel rekabet ortamında ayakta kalabilmenin bu ikilinin etkin kullanılmasına bağlı olduğu, çalışmanın anafikridir. Bu bağlamda, mikro düzeyde firma başarılarından makro düzeyde ulusal stratejilere yer verilmektedir. Kapsamlı bir temel araştırma olan çalışma, bu iki kavramla birlikte ülkemizin bu alanda geliştirecek olduğu stratejilere de ışık tutmayı hedeflemektedir. Yaratıcılık, temel olarak iki kavramla özdeşleşmiş olarak karşımıza çıkar. Yenilik ve değer. Buna göre genel anlamıyla yaratıcılık, mevcut unsurlardan faydalanarak yeni ve değerli bir şeyler ortaya koyabilme ve hayal edebilme yeteneğidir, ilk bölümde çalışma; yaratıcılığın tanımlarına, kuramsal yaklaşımlara, yaratıcılığın kişisel boyutuna, süreç özelliğine, eğitim ve kültürün yaratıcılık üzerindeki etkisine, yaratıcılığın faydalarına, ölçme tekniklerine, problem çözümünde kullanılabilirliğine, yaratıcılık yönetimine ve son olarak örgüt yapısıyla yaratıcılık arasındaki bağa değinmektedir. Genel tanımı itibariyle yenilik, bir fikri satılabilir yeni ya da geliştirilmiş bir ürüne dönüştürmek demektir. Daha basit bir tanımla bir fikrin buluş aşamasından uygulamaya kadar götürülmesi sürecidir. Firmalar bazında uygulanan çok sayıda yenilik türleri bulunmaktadır. Bunlar içinde en önemlileri; ürün, üretim, pazarlama, insan kaynakları, finansman, bilgi, organizasyon ve muhasebe yenilikleridir. Yeniliğin türleri üzerinde çeşitli tanımlar yapılsa da genel de ürün ve süreç yenilikleri üzerinde durulmaktadır. Bu bölümde yenilik kavramı; türleri, özellikleri, boyutları, kaynaklarıyla birlikte267 ele alınmaktadır. Ayrıca tartışılan buluş-yenilik kavramına açıklık getirilmekte ve etkili patent sisteminin gerekliliği belirtilmektedir. Bu bölümde, çalışmanın odak noktalarından birisi olan yenilik ve işletme fonksiyonları konusu bulunmaktadır. Yeniliğin bir diğer önemli boyutunun değişim olduğundan hareketle değişim konusuna da ayrıca değinilmiştir. Üçüncü bölümde yenilik ve yaratıcılık arasındaki ilişki, engeller ve çözüm önerileri ele alınmaktadır. Yaratıcılığı yeni ve yararlı fikirlerin ortaya çıkması olarak; yeniliği ise, ortaya çıkan fikirlerden en iyilerini pazara taşımak olarak tanımlayabiliriz. Yenilik ile yaratıcılık arasındaki ilişki çok açıktır. Yenilik, kavram olarak yaratıcılığa çok yakındır. Çünkü her yeniliğin özünde yaratıcı bir fikir saklıdır. Bu bölümde bu iki kavrama muhteşem ikili özelliği atfedilmekte ve güncel kavramlardan rekabet, küreselleşme, teknoloji, istihdam ve AR-GE ile birlikte ele alınmaktadır. Son bölümde muhteşem ikili; firma ve ülke bazında çeşitli göstergeler, uygulamalar, politikalar ve stratejiler bazında ele alınmaktadır. Ön planda yenilik rakamları ve stratejileri bulunmakla birlikte bu kavramın arka planında yaratıcılığın bulunduğu bölüm girişinde ifade edilmektedir.
Özet (Çeviri)
268 ABSTRACT In this dissertation, creativity and innovation are taken into consideration with business administration functions and currently discussed concepts together. The main theme of this study is, in order to survive in dynamic global competition environment depends on the usage of creativity and innovation effectively. In this context, firms' success at micro level and national strategies at macro level are mentioned. One of the orher purpose of this comprehensive basic research is being a guide for these two concepts and forthcoming strategies of our country in the context of creativity and innovation. Basically we confront with creativity at two concepts. These are innovation and value. According to this, essentially, creativity is a competent that builds a new or valuable things with getting benefit from the current subjects and set up dreams. At first section, this dissertation states respectively; the definitons of creativity, theorical backgrounds, personal level of creativity, process property, effects of education and culture on creativity, benefits of creativity, measurement techniques, creative problem solving, managing creativity and at last link between organisational structure and creativity. General definiton of innovation is to transform a new idea into a new or improved product that can be sold. More simple, it can be defined a process that takes an idea from invention to implementation. There are many innovation types implemented at firm level. The most important of them are in product, process, marketing, human resources, financial, information,269 organisational and accountancy. Even if there are few definitions for innovation types, generally, product and process innovations are mentioned. At this section; innovation concept is explained with its types, properties, dimensions and sources. Moreover, fairly discussed topic at innovation which is invention versus innovation is clarified and also emphasized the necessity of an effective patent system. One can also see the link between innovation and business administration functions which is the one of the main focus point of this study at this section. Apart from that, change is also mentioned due to its important situation regarding the dimension of innovation. At the third section, first of all, link between creativity and innovation, boundaries and suggestion that helps to get rid of them are stated. Creativity can be defined as an emerging of new and useful ideas; on the other hand, innovation can be defined as moving these emerging ideas -which are the best- to the market. Link between creativity and innovation is so clear. Innovation is so close to creativity as a concept. Because every innovation has a creative idea in its essence. At this section,“magnificient”property is attributed to these two concept and taken them into consideration with competition, globalisation, technology, employment and research and development which are so popular subjects in this century. At last section, these magnificients are mentioned in indicators, implementations, policies and strategies in the coverage of firm and national level. At front, there are innovation indicators and strategies, but in the beginning of this section, creativity is mentioned as a great source behind innovation.