Lise öğrencilerinin problem çözme becerilerinin bazı değişkenler açısından incelenmesi
The examination on the ability of solving problems of high school students according to some variables
  1. Tez No: 145125
  2. Yazar: SİBEL DÜZAKIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜRSEN TOPSES
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu araştırmada, lise öğrencilerinin problem çözme becerileri bazı değişkenler açısından incelenmiştir. Sözü edilen değişkenler içinde ilk sırayı anne baba tutumları almaktadır. Öğrencilerin anne babalarını“demokratik”yada“otoriter”olarak algılamalarına göre problem çözme becerilerinin farklılaşıp farklılaşmadığı araştırılmıştır. Diğer değişkenler, ise okul türü, sınıf düzeyi, öğrencinin kardeşler arasında sahip olduğu doğum sırası, kardeş sayısı ve cinsiyettir. Araştırmanın evrenini 2002-2003 öğretim yılında Ankara ilindeki Anadolu Lisesi ve Genel Liselerin dokuzuncu ve onuncu sınıfında öğrenim gören öğrenciler oluşturmaktadır. Örneklem grubunda ise üç Anadolu Lisesi, üç Genel Lise yer almaktadır. Örneklem grubu anadolu lisesinin dokuzuncu sınıfında öğrenim gören 128 kız, 120 erkek, onuncu sınıfta 68 kız, 98 erkek ile genel lisenin dokuzuncu sınıfında öğrenim gören 79 kız, 103 erkek, onuncu sınıfta 117 kız, 123 erkek öğrenciden oluşmaktadır. Genel toplamda 836 öğrenciye ulaşılmıştır. Araştırmada ölçme aracı olarak, Problem Çözme Envanteri (PÇÖ) ve Ana Baba Tutum Ölçeği (ABTÖ) kullanılmıştır. Araştırma kapsamındaki süreksiz değişkenlere ait bilgiler hazırlanan kişisel bilgi formu ile elde edilmiştir. Veriler SPSS 11.0 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmada verilerin analizinde bağımsız gruplar için t testi ve tek yönlü varyans analizi kullanılmıştır. F değerinin anlamlı çıktığı durumlarda LSD testi yapılmıştır. Araştırmada hata payı.05 olarak kabul edilmiştir. Araştırma bulguları lise öğrencilerinde problem çözme becerisinin anne tutumuna göre farklılaşmadığı, babanın tutumuna göre farklılaştığı şeklindedir.11 Araştırmada annenin“demokratik”yada“otoriter”olarak algılanması problem çözme becerisi üzerinde etkili bulunmamıştır. Ancak, babasını“demokratik”olarak algılayan öğrencilerin problem çözme becerilerinin babasını“otoriter”olarak algılayan öğrencilerden anlamlı düzeyde yüksek olduğu bulunmuştur. Anne ve babasını“demokratik”olarak algılayan öğrencilerin problem çözme becerisi anne ve babasını“otoriter”olarak algılayan öğrencilerin problem çözme becerisinden anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur. Bunların yanı sıra araştırmaya katılan öğrencilerin problem çözme becerilerinin Anadolu lisesinde öğrenim gören öğrenciler lehine anlamlı düzeyde farklılaştığı görülmüştür. Ayrıca bu araştırmada kız öğrencilerin problem çözme becerileri erkek öğrencilerin problem çözme becerilerinden anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur. Yani cinsiyet problem çözme becerisi üzerinde etkili bir değişkendir. Araştırmadaki demografik değişkenlere ( kardeş sayısı,sınıf düzeyi ve doğum sırası) göre problem çözme becerisinde anlamlı düzeyde bir fark bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the problem solving abilities of high school students were analysed based on some variables. Parent's attitudes took at place in these variables. Differentiation on problem solving abilities of students were analysed, depending on their perception; if their parents were“democratic”or“outhoritativer”. Other variables consists of school type, class level, born orden of student number of brother and sister and sexuality. The study covers students who are educated at 9'* and 10'* classes of Anatolion and Genral Hihg Schools in Ankara Provice in 2002-2003 education year. The sampling group consists of three anatolion and three General High Schools. 218 Male, 196 female from 9'* and 10'* classes of anatolion high school and 226 male, 196 female from 9* and 10'* classes of general high school, mainly form the sampling group and in general totaly 836 students were feached. Problem Solving inventory and Parent's Attitude Scale were using as measurement devices in research, information about discrete variables were obtianed from Personal Information Forms. Data were analysed by SPSS 11,0 for windows version softwere for independent groups analysis of data were achieved significant.