Mücerret kıymetli evrak
- Tez No: 145130
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ KÜRŞAT ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ticaret Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
ÖZET Bir hakkın bağlandığı ve buna bağlı olarak hamiline bir hak bahşeden, özel şekil şartlarını gerektirebilen, devredilmesi mümkün, tedavül imkanı fazla ve genellikle temel borç ilişkisinden bağımsız yani mücerret senetler olan kıymetli evraklar tezimizde incelenme konusu yapılmıştır. Tezde öncelikle kıymetli evrakın Türk hukukundaki yeri ortaya konmaya çalışılmış, çeşitli teoriler ile hak ve hakkın doğumu, kıymetli evrakın nitelikleri, hakkın devrinin kıymetli evrak türlerine göre özellikleri ifade edilmiştir. Konunun önemi açısından ticaret hukukuyla beraber borçlar hukuku ve medeni hukuk düzenlemeleri ele alınmış, bu düzenlemelere dayanılarak kıymetli evrakın mücerretliği açıklanmıştır. Bu arada kıymetli evrakın temelindeki borç ilişkisi de dikkate alınarak özel durumlara da değinilmiştir. Kıymetli evrakın temelindeki borç ilişkisinden soyut olması sonuçları ve buna bağlı olarak tarafların sahip olduğu hak ve yükümlülükler de ortaya konmuştur. Böylece kıymetli evrakın mücerretliği, kıymetli evrakın ticaret hayatının önemli bir parçası olması nedeniyle açıklayıcı bir şekilde mevzuat, içtihat ve doktrin çerçevesinde ortaya konmaya çalışılmıştır. 107
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Commercial papers which the right is connected and due to this situation granting a right to the holder, are requiring private legal form, able to be transferred and easily circulated and generally independent from the basic debt relationship were tried to be study in our thesis. Commercial paper's place in the Turkish law taking precedence was put forward and the right and the birth of the right, qualities of the commercial paper, transference of the right's characteristics due to the types of commercial paper were expressed according to various theories. Because of the importance of the subject, civil law rules and obligation law rules were also taken up together with the trade law rules, and according to this rules the abstract of the commercial paper was expressed. Meanwhile specific cases were mentioned by taking consideration into the debt relationship, which is in the base of the commercial paper. The results of these matters and the abstractness of the commercial paper affecting the rights and the liabilities of the parts were also tried to be put forward. Thus, the abstractness of the commercial paper that is an important part of the trade life, was put forward with the directions of positive law, judicial opinion and doctrine. 108