Ortaöğretim öğrencilerinin genetik mühendisliğine ilgilerinin belirlenmesi
The interest of secondary eduction students towards the genetic engineering
  1. Tez No: 145137
  2. Yazar: TESLİME ESRA KAYTANCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURAN GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu çalışma ortaöğretim öğrencilerinin biyolojinin bir alt dalı olarak gelişmiş olan genetik mühendisliği veya biyoteknoloji alanına yönelik ilgilerim belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmada Ankara Atatürk Anadolu Lisesi, Tevfik İleri İmam Hatip Lisesi, Keçiören Kalaba Yabancı Dil Ağırlıklı Lisesi, Ankara Fen Lisesi ve Mamak Lisesi 9. ve 1 1. sınıf öğrencilerine iki bölümden oluşan anket uygulanmıştır. Anketin birinci bölümünde öğrencilerle ilgili kişisel bilgiler, ikinci bölümünde ise öğrencilerin biyoloji, genetik ve genetik mühendisliğine ilgilerini ölçmeye yönelik sorular yer almıştır. Öğrencilerin anket sorularına verdikleri cevapların yüzde ve frekansları belirlenmiştir. Öğrencilerin genetik mühendisliğine ilgilerinin 9. ve 11. sımf öğrencilerine ve okul türlerine göre 0.05 anlamlılık düzeyinde farklılık gösterip göstermediğini belirlemek amacıyla“t”testi uygulanmıştır. Sonuç olarak, öğrencilerin biyoloji, genetik ve genetik mühendisliğine ilgilerinin fazla olduğu, genetik mühendisliğine ilgide 9. ve 11. sınıflar arasında anlamlı bir farklılık olmadığı, okul türü değişkeni açısından ise farklılık olduğu belirlenmiştir, öğrencilerini belirli bir sınav sonucunda alan okullarda genetik mühendisliğine ilginin daha fazla olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study has been conducted in order to determine the interest of secondary education students towards the genetic engineering or biotechnology. A poll consisting of two parts has been conducted upon students of the 9 th and 1 1th classes of Ankara Atatük Anatolian High School, Tevfik İleri Preacher and Prayer Hiigh School, Keçiören Kalaba Foreign Language High School, Ankara Applied Sciences High School and Mamak High School, In the first part of the poll there have been questions related to the students personal information, in the second part there have been questions to determine the interest towards biology, genetics and genetic engineering. The percentage and frequency of given answers to the poll by the students have been measured. In order to determine whether the interest towards genetic engineering of the 9 th and 1 1 th class students and high school types cause a 0.05 point difference, the“t”test has been applied. In conclusion, it became evident that the interest of students towards biology, genetics and genetic engineering is high, that there does not exist a significant change in the interest towards genetic engineering between the 9 th and 1 1 th classes, but that there is a change between the different high school types. It also became evident that the interest towards genetic engineering is higher at schools where students have to take exams pnor to entry.