İlköğretim 2. kademe Türkçe öğretiminde konuşma becerisinin önemi ve geliştirme yolları
Significance of speaking skilss at second Turkish language teaching and ways to improve
- Tez No: 145138
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FAHRİ TEMİZYÜREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
ÖZET Konuşma isteği insanoğlunun yaratılışından beri var olan bir istektir. Bu beceri geliştirildiği zaman insanlar arasında iletişim daha kolay sağlanır. Konuşma becerisi küçük yaşlardan itibaren oluşmaya başlar ve örgün öğretim kurumlarında da düzenli bir şekilde geliştirilmeye çalışılır. Bu çalışmada ilköğretim ikinci kademesinde konuşma becerisinin önemi ve geliştirme yolları ortaya konmaya çalışılmıştır. Öncelikle Türkçe öğretiminin genel amaçları ve temel dil becerileri olan okuma, dinleme, yazma ve konuşma eğitimine değinilmiştir. Dil, iletişim ve konuşma kavranılan genel olarak açıklandıktan sonra konuşma becerisi çeşitleri ve unsurlarıyla ele alınmıştır. Konuşma bozuklukları ve kusurları tespit edildikten sonra konuşma ve beyin ilişkisi üzerinde durulmuştur. Konuşmanın sosyal hayatla ilişkisi üzerinde durularak ilköğretim ikinci kademe öğrencileri açısından etkili ve güzel konuşmanın önemi vurgulanmış sonra bu beceriyi etkileyen faktörler ele alınmıştır. İlköğretim ikinci kademe öğrencilerinin konuşma becerilerini geliştirmek için yapılabilecek çalışmalar konusunda öneriler sunulmuştur. Bu çalışmalar içerisinde öğrencilerin tasvir yeteneklerinin geliştirilmesi amacıyla çeşitli sözlü tasvir çalışmaları; okunulan bir kitap, seyredilen bir film veya televizyon programı üzerine konuşma; atasözlerini, özdeyişleri açıklama; öğrencilere meraklarını, yaptıkları bir nesneyi, gelecekle ilgili düşüncelerini ve ülkemizin sorunlarını anlattırma; tanışma, tanıştırma konuşması; adres sorma, adres verme; bir yeri tarif etme, telefonla konuşma, görüşme, bir kişiyi tanıtma, açış, takdim konuşmaları, canlandırma ve oyun çalışmaları yer almaktadır. Bu hazırlıksız konuşma çalışmaların yanı sıra hazırlıklı konuşmanın evreleri ve bu tarz konuşmaların nasıl yapılacağı da örneklerle açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Desire for talking has been existed since mankind is created. If this skill is developed, people can communicate easily. This education should be given to the children at primary school. In this study, the importance of speaking skill at the second part of the education and the ways how to develop it are tried to be explained. First of all, the general aims of Turkish teaching and teaching the skills of reading, writing, listening and speaking are mentioned. After the language, communication and the concepts of speaking are explained generally, speaking skills with its varieties and the elements are dealt with. After speaking disorders and faults are expressed, its relation with the brain is dealt with. The relation of speaking with the social life is mentioned. After the importance of speaking well and impressively are explained, the factors that effect this skill are dealt with. The study to develop the secondary school students' speaking skill is offered. This study, to develop description skills of students includes some kinds of verbal description exercies; talking on a book, a film or a TV program; asking students to explain a proverb, a saying, to tell about the curiosity of students, the objects they have been created, the opinions about the future and the problems of Turkey; greeting; asking for an address, giving an address; expressing how to go somewhere, talking on the phone; interviewing, describing a person; opening and presenting speaking, acting exercises and skill games. In addition to the exercises of unprepared speaking, the parts of speaking with preparation and how to prepare a speech are tried to be explained with examples.