Profesyonel futbol takımı taraftarlarının fair play anlayışları üzerine bir araştırma (Trabzonspor örneği)
A research on a professional soccer team fans' understanding of fair play (example of Trabzonspor)
- Tez No: 145143
- Danışmanlar: PROF. DR. AZMİ YETİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
ÖZET Bu çalışmada; futbol taraftarlarının kötü tezahürata ve kavgaya, medyaya, sahaya yabancı madde atmaya ve olaylara karışmaya, kendi takımına ve rakip takıma yönelik tutumları fair play anlayışlarına dayalı olarak belirlemeye çalışılmıştır. Araştırma iki aşamalı olarak gerçekleştirilmiştir. Birinci aşamada futbol taraftarlarının fair play anlayışlarını belirlemek amacıyla bir ölçme aracı gerçekleştirilmiştir. Geçerlilik ve güvenirlik çalışması yapıldıktan sonra, ölçme aracı 889 kişiye uygulanmıştır, ikinci aşamada elde edilen veriler tanımlayıcı ve çıkarma istatistik yöntemiyle analiz edilmiştir. Tanımlayıcı istatistikle gurubun özellikleri frekans, yüzdelik, ortalama ve standart sapmalarla belirlenmiş, guruplar arası farklılıklar ise / testi ve F testi ile araştırılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; Futbol seyircisinin büyük bir kısmı erkek, 18-22 yaş gurubu, öğrenci, il doğumlu, üniversite ve üstü ve orta gelir düzeyine sahiptir. Bayanların medyaya ilişkin fair play anlayışları daha yüksek çıkmıştır. Erkeklerin rakip takıma ilişkin fair play tutumları daha yüksek çıkmıştır. Üniversite ve üstü mezunu olanların medyaya ilişkin fair play anlayışları daha yüksek çıkmıştır. Üniversite ve üstü mezunu olanların kendi takımına ilişkin fair play anlayışları daha yüksek çıkmıştır. Alt gelir düzeyine sahip taraftarların kötü tezahürat ve kavga olaylarına ilişkin fair play anlayışları daha yüksek çıkmıştır. Alt gelir düzeyine sahip olan taraftarların kendi takımına ilişkin fair play anlayışları daha yüksek çıkmıştır. 13-17 yaş gurubuna sahip olan taraftarların sahaya yabancı madde atma ve olaylara ilişkin fair play anlayışları daha düşük çıkmıştır. 13-17 yaş gurubuna sahip taraftarların rakip takıma ilişkin fair play anlayışları daha yüksek çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT In this study soccer fans are analyzed with fair play approach in terms of cheering bad and fighting, media relations, throwing foreign objects to the playground and participating in violence, attitude towards their team and rival team. Study was done in two phases. Firstly, a measurement was conducted to determine soccer fans' understanding of fair play. After validity and confidentiality study was conducted, 889 people were tested. Secondly, the results were analyzed with methods of descriptive and deductive statistics. Frequency, percentage, average and standard deviation were determined for the sample in descriptive statistics section. Differences among groups are analyzed with 't' and 'F' tests. According to the results of the study; Majority of the soccer fans is male, in the age group of 18-22, student, born in city, university and over university and has moderate income level. Females have more understanding for fair play in media relations. Male fans have more understanding of fair play towards rival team. Fans that have university and over university graduations have more understanding of fair play in media relations. Fans that have university and over university graduations have more understanding of fair play for their own team. Fans that have low income levels relating to bad cheering and fighting have more understanding of fair play. Fans that have low income levels have more understanding of fair play for their own team. Fans that age groups of 13- 17 have less understanding of fair play in terms of throwing foreign objects to the playground and violence. Fans that age groups of 13-17 have more understanding of fair play towards rival team.