Büroların ergonomik açıdan düzenlenmesinin verimlilik üzerindeki rolü
The role of arranging offices ergonomically on productivity
- Tez No: 145142
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURHAYAT ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Büro Yönetimi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
ÖZET Çalışma yeri düzenleme, ergonomi biliminin en önemli inceleme alanlarından birisidir. Ergonomi çalışma yerlerinin düzenlenmesinde insan faktörünü dikkate alarak insana rahatlığı, konforu, hızı ve kaliteyi sağlamayı amaçlamaktadır. İnsanın içinde bulunduğu her yerde ergonomi vardır. Ergonomi açısından insan sadece fizyolojik olarak yararlanılan bir kaynak değil; beyin gücü ile değerlendirilen yaratıcı bir katılımcı olarak görülmektedir. Bilginin işlendiği bürolarda çalışanların sayısının giderek artması dikkatlerin büro çalışma koşullarının ve iş çevresinin mesleki etkililiği ve verimliliği üzerine çekilmesine neden olmaktadır. Verimlilik ve etkililiği sağlamanın yolu da büroların ergonomik açıdan düzenlenmesiyle sağlanabilmektedir. Bu araştırmayla büro, ergonomi ve verimlilik arasındaki ilişkiler ele alınıp incelenmekte bir takım sonuçlar çıkarılmaktadır. Bu amaçla birinci bölümde bu kavramlar açıklanmakta, ikinci bölümde buralardaki yerleşimin ve çalışma koşullarının ergonomik açıdan düzenlenmesinin verimlilik üzerindeki etkileri üzerinde durulmaktadır. Üçüncü bölümde ise Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nde yapılan bir alan araştırmasıyla büroların ergonomik açıdan düzenlenmesinin verimlilik üzerindeki rolü araştırılmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Arrangement of working environment is one of the most important research fields of ergonomy. The aim of ergonomy is to provide comfort, speed and guality for people by considering human faktör in the arrangement of working environment. Ergonomy is in every place where people exist. From the view point of ergonomy human is not only a resource that is used physiologically but also a creative particigant that is utilized with its brainpower. Because of the inceasing number of people who work in offices where information is processed, researchers started to pay attention to the working conditions of offices an occupational effectiveness and productivity of environment. The way of providing productivity an effectiveness is to arrange offices ergonomically. In this research relations between ergonomy, office and productivity are studied and a number of coclusions are reached. In the first section these concepts are explained in second section the focus is on the effects of decoration and ergonomically arrangement of offices and working environment on productivity. Lastly in the third section with the case study which is carried out in Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü (Bursa Organization of National Education) the role of ergonomically arrangement of offices in productivity and staff education is researched.