Çalgı eğitiminde vücudun bütünsel ve doğru kullanımına yönelik uygulanabilecek yöntem ve tekniklere genel yaklaşımlar
General approaches to the methods and techniques appliccable for the correct and complete use of body in the instrument education
- Tez No: 145144
- Danışmanlar: PROF. NEVHİZ ERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÇALGI EĞİTİMİNDE VÜCUDUN BÜTÜNSEL VE DOĞRU KULLANIMINA YÖNELİK UYGULANABİLECEK YÖNTEM VE TEKNİKLERE GENEL YAKLAŞIMLAR (Yüksek Lisans Tezi) ÜLKÜ ARMAĞAN TOP GAZİ ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ankara 2004 ÖZET Bu araştırma, çalgı eğitiminde vücudun bütünsel ve doğru kullanımına yönelik uygulanabilecek yöntem ve tekniklerin tanıtılması amacıyla yapılmıştır. Araştırma bulguları doğrultusunda, çalgı eğitiminde karşılaşılan fizyolojik zorlukların, rahatsızl ıklann, müziksel performans sürecinde yaşanan gerginlik ve sıkıntıların giderilebilmesi ve önlenebilmesi için çeşitli çözüm önerileri ileri sürülerek, çalgı eğitimine katkıda bulunulmaya çalışılmıştır. Araştırma, betimsel bir araştırma olup,“kaynak tarama”ve“anket uygulama”yöntemleriyle hazırlanmıştır. Araştırmada, müzik eğitimi anabilim dalında okuyan öğrencilerin vücutlarını bütünsel ve doğru kullanmaya yönelik bilinç düzeylerinin, beceri ve ihtiyaçlarının saptanması için anket yöntemine başvurulmuş ve toplanan veriler istatistiksel olarak çözümlenip, frekans ve yüzde tablolarına dönüştürülmüştür. Uygulanan anket ile elde edilen verilerin çözümlenmesi sonucunda elde edilen bulgular değerlendirilerek, yorumlarla birlikte sonuçlar ışığında çözüm önerileri geliştirilmiştir.Araştırma sonucunda, çalgı eğitimi alan öğrencilerin vücutlarını doğru ve bütünsel kullanabilme bilinç ve beceri düzeylerinin düşük olduğu gözlemlenmektedir. Bu doğrultuda vücudun bütünsel ve doğru kullanımına yönelik yöntem ve tekniklerin çalgı eğitim sürecine dahil edilmesi önerisinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Ill GENERAL APPROACHES TO THE METHODS AND TECHNIQUES APPLICCABLE FOR THE CORRECT AND COMPLETE USE OF BODY IN THE INSTRUMENT EDUCATION (MASTER THESIS) ÜLKÜ ARMA?AN TOP GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF EDUCATIONAL SCIENCES Ankara 2004 ABSTRACT This research aims to present the methods and techniques applicable for the correct and complete use of the body in the instrument education. In the light of the findings of the research; by recommending solutions regarding the prevention and removal of the physiological difficulties, illnesses and problems experienced during the musical performance; it is aimed to be of help to the instrument education. The research is a descriptive one and was prepared by the methods of“searching sources”and“applying questionnaire”. In the research, the method of“applying questionnaire”is used with the aim of ascertaining the level of consciousness, ability and needs of the students studying at the departments of music education. The data obtained by these questionnaires are analyzed statistically and converted into tables of frequency and percentage. The findings reached by the analysis of the applied questionnaire are evaluated and comments and suggestions of solutions are improved in the light of the results. With the research it is seen that the consciousness and skill level of the students who take instrument education are low in terms of the correct and complete use of theirIV bodies. In this direction, it is suggested that the methods and techniques related to the complete and correct use of the body shall be inserted into the process of instrument education.