Ailesinden ayrı yaşamanın yarattığı psikolojik sorunların çoçuk resimlerinde gözlenmesi
Analysis and interpretation of single parent environment drawings of children
  1. Tez No: 145148
  2. Yazar: ASUMAN DEMİRKAPI
  3. Danışmanlar: DOÇ. NUR GÖKBULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
ÖZET Önem sıralamasına göre hep sonlarda yer alan Resim-İş dersi; çalışma saati, yeri ve amaçlarıyla da çok kısıtlıdır. Dersin temel amacı olan psikoloji, toplumbilim, eğitim bilim ve terapi gibi bir çok alan, başta resim-iş öğretmenleri olmak üzere pek çok eğitimci bu bilinçten yoksundur veya bir şekilde yoksun bırakılmaktadır. Milli Eğitim Bakanlığı'nm hazırlamış olduğu müfredatlar özellikle temel derslere (Türkçe, Matematik, Fen,... vb.) konu kapsamında ağırlık vermesi, öğretmenin de Resim-İş dersini ikinci hatta üçüncü vasıflı ders kategorisine yerleştirmesine neden olmaktadır. Hal böyleyken velinin ve öğrencinin de bu bilinçten farklı bir bilince sahip olması beklenemez. Çocuklar belli bir yaş olgunluğuna erişinceye kadar duygularını sözel olarak ifade etmekte zorlanıyorlar veya hiç edemiyorlar. Bu çocuklar diğer derslerde de içe dönüklüğünü devam ettirdiği için“başarısız”olarak ifade edilmektedirler. Bu süreçte onlara en yakın diyalogta olan sınıf öğretmenleri veya resim öğretmenleri, onlara kendilerini sözel olarak ifadenin dışında bir yöntem uygulamaları gerekmektedir. İşte burada resmin ifade gücünden yararlanılabileceğini görebiliriz. Çocuğun bize kendisini yansıtması ve olaylar hakkındaki duygu ve düşüncelerini ifade etmesinde, yalın bir anlatım aracı olan resmin önemi çok büyüktür. Bu çalışmada amaç hiçbir çocuğun duygusal bir suiistimale uğramadan varolan problemin kaynağına ulaşmaktır. Bu süreç sadece eğitim aşamasını oluşturmaktadır. Ve bu süreç içerisinde eğitimcinin kısmi olarak problemin varlığını keşfetmesi, olası daha büyük problemlerin de önüne geçmesine vesile olacaktır. En azından eğitimcinin, aileyi bu konuda bilinçlendirme veya klinikçilere yönlendirme duyarlılığı geliştirecektir.“O daha çocuk, bir şey anlamaz”düşüncesiyle yapılan eşler arası tartışmalar; onların yaptıkları resimleri ve doğru analizleriyle bu düşünceyi tamamiyle çürütmektedir.Bu çalışma, aile kültürümüzün nesilden nesile geçtiğini adeta doğrulamaktadır. Baskıcı, otoriter, evin geçimini sağlayan tek kişi baba, ve basık konumda olan bir anneden oluşan aile. Bunların sonucu, anneyi bu konumda görmekten rahatsız olan ve kurtarıcı olmak isteyen çocuklar.... Ancak yine de çocuklar her zaman, anne ve babalarının bir arada, aynı evde olduğu“mutlu bir aile”tablosu görmek istiyorlar....
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT Art as a subject can only find itself a place at the end of the list when the numbers of hours given in a week, the workshop and its aims are taken into account. Most of the teachers including art teachers are not aware or are left unconscious of the importance of theraphy, psychology, sociology, and educational science, which are the basic aims of the lesson. Art as subject is considered as a secondary or a third degree subject by the teachers as the Ministry of Education gives greater importance to the main subjects like Turkish, Mathmatics, and Science in their syllabuses. So, we can not expect the students and their parents to have a different approach. The student have difficluty in expressing their feelings or can never express them up to a certain age. As they keep their introvertnesses in other subjects as well they are assumed“unsuccessful”. In this interim, the classroom's teacher and the art teacher who have the closest relationship with the students have to apply a method for the students apart from expressing themselves verbally. At this point we can realize the teachers can profit from the power of expressing the feelings of the subject of art. Art which has a simple way of expressing feelings has a very big importance on the student's expressing himself and his feelings and ideas about the facts. In this research, my purpose is to find out the source of the existing problems of children without misuse their feelings This period constitutes the educational phase. Up to this point it is the teachers's duty to analyse the students' drawings. And after this period, if the teacher can not help the student anymore, the teacher should direct the parents to clinics.IV The discussions between the spouses effect the children. But the Parent are not aware of this. They think“He is a child yet, he does not understand anything”. But the analyses of the drawings of the children show that they understand everything and are effected very much. This research proves that our family culture has been inherited to us. A dominant father who makes the living of the family, and on the hand a recessive mother. And the children who are unhappy to see his mother in this situation and want to be a saviour of her. However, the children always wish“a happy family portrait”where every individual of the family is in.