Fransizca ders kitabının biçim ve tasarım açısından incelenmesi
Examining French student book for shape and presentation
- Tez No: 145151
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN HADDAD
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fransızca Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, ilköğretim okulları 6,7,8. sınıflar için 2003- 2004 öğretim yılında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ders kitabı olarak okutulan“Je Voyage En Français'in”“biçim ve tasarım”açısından değerlendirilmesidir. Veri toplama aracı olarak, Milli Eğitim Bakanlığı Ders Kitapları Yönetmeliğindeki esaslar ile, 2003-2004 Eğitim-öğretim yılında Fransızca ders kitabı olarak okutulan“Je Voyage En Français'm”“biçim ve tasarımı”karşılaştırılmıştır. Bu araştırma dört bölümden oluşmuştur. Birinci bölümde: Türkiye'de yabancı dil öğretimi, Fransızca'nın eğitim sistemimize girmesi, Fransızca'nın Cumhuriyetten önce ve günümüze kadar geçen sürede yeri ve önemi araştırılmıştır. İkinci bölümde: ders kitabının öğretimdeki önemi, ders kitaplarının hazırlanması hizmete sunulması ve ilköğretim 6,7,8. sınıf Fransızca öğretim programlarının incelenmesi, 2003-2004 eğitim ve öğretim yılında, ilköğretim okullarında okutulacak yabancı dil Fransızca dersi için önerilen kitapların araştırılması, Milli Eğitim Bakanlığı, ders kitaplarının hazırlanması, incelenmesi ve değerlendirilmesindeki belli hedefler araştırılıp incelenmiştir. Üçüncü bölümde: grafik tasarım, kitap tasarımı, kitap tasarlanmasındaki amaçlar, sayfa düzeni, görsel unsurların sayfada kullanılmasında dikkat edilmesi gereken unsurlar, kitap tasarımında değerlendirme kriterleri, Milli Eğitim Bakanlığı İlköğretim Okullarında okutulan ve okutulacak olan 6,7,8. sınıf Fransızca ders kitaplarının uyması gereken kriterler araştırılmış ve“Je Voyage En Françaîs 6,7,8.”sınıf ders kitapları“biçim ve tasarım”açısından değerlendirilmiştir. Dördüncü bölümde de görselliğin önemi incelenmiştir. Yazılı ders materyallerinde illüstrasyon kullanımının dayandığı temel ilkeler ve sağladığı katkılar, yazılı ders materyallerinde illüstrasyon kullanımının sınırlılıkları, illüstrasyonların tasarım sürecine ilişkin düşünceler ve bu konuda dikkat edilmesi gereken önemli noktalar incelenmiştir.IV Sonuç bölümünde; Je Voyage En Français 6,7,8. sınıf ders kitaplarındaki biçim ve tasarım sorunları tespit edilmiştir. Günümüz teknolojisine uygun, estetik kaygılar taşıyan Fransızca ders kitabı nasıl olmalıdır? sorusuna yapılan araştırmalar doğrultusunda yanıt verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to examine the book“Je Voyage en Français”which was accepted by ministry of education as lecture book in Français language in the 6th, 7th and 8th classes of primary schools, regarding shape and design. As method of data collection, shape and design of the book“Je Voyage en France”has been compared with the principles stated in the ministry of education instructions for the lecture books. After the examinations being made, historical review of foreign language education in our country and the role and importance of french in our education system.has been stated. The importance of lecture book in our education system has been unveiled. The importance of lecture book in shape and design, in french education has been emphasized. The process of preparing and presenting a french lecture book to usage has been stated. Main elements of graphics and graphic design has been presented. The main principles that the illustrations based on and the contributions they provided has been stated. Physical structural defects observed generally in the lecture books have been shown. According to data collected, shape and design of a french lecture book should be compatible with the principles of the ministry of education instructions for the lecture books. The only way of not falling behind the civilized countries in every manner is an education system well-planned, lacks concession, essential and consistent. The steps of our country takes towards European Union shows the requisiton of foreign language. New reforms should be made for the french language to grab its place in the past, and to be the preferred foreign language in primary schools. Lecture books play an important role in our education system. With the studies that will have been done, the motivation of the student when he first takes the french book in his hand, and the curiosity to french and pulling attention should be based upon. For this purpose graphic designer should approach all shape and designing subjects meticulously including cover, page designing, illustrations, even the quality of the paper that will be used.