El sanatları eğitiminde müzeler ile tarihi mekanların yeri-önemi ve kullanımına ilişkin öğrenci-öğretim elamanı ğörüşleri
The opinion of the academicians and students about the role, importance and usage the meseum and the historical places at the skilled trade training program
- Tez No: 145152
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YUSUF BUDAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Eğitim ve Öğretim, Crafts, Education and Training
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: El Sanatları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZET Bu araştırmada, el sanatları mesleki eğitimi alanında eğitim veren öğretim elemanları ile, yine aynı alanda öğrenim gören lisans öğrencilerinin el sanatları eğitiminde müze ve tarihi mekanların yeri, önemi ve kullanırmna ilişkin görüşleri saptanmaya çalışılmıştır. Araştırma 2003-2004 öğretim yılında; Gazi Üniversitesi, Mesleki Eğitim Fakültesi El Sanattan Eğitim Ana Bilim Dalı'nda görev yapan 30 öğretim elemanının 17'si ve öğrenim gören 220 IV. sınıf öğrencilerinden 111 'inin olmak üzere toplam 128 kişinin görüşü alınarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmada, el sanatları eğitiminde müze ve tarihi mekanların yeri, önemi ve kullanım düzeyine ilişkin öğretim elemanları ile öğrencilerin görüşlerinin alındığı iki adet paralel anket araştırmacı tarafından hazırlanmıştır. Anket, kişisel bilgiler, müze ve tarihi mekanların el sanatları eğitimindeki yeri ve önemi, müze ve tarihi mekanlara ziyaret etkinliklerinin planlanması ve uygulanması, müze ve tarihi mekanların el sanatları eğitiminde verimli kullanılıp kullanılmadığına ilişkin görüşleri içeren 4 bölüm halinde düzenlenmiştir. Araştırma bulguları aşağıda özetlenmiştir. 1- 1. Alt problem olan, müze ve tarihi mekanların el sanatları eğitimindeki yeri ve önemine ilişkin; a) Öğrenciler, müze ve tarihi mekanların mesleki eğitimleri sürecinde çok önemli bir yere sahip olduğunu söyleyerek, mümkün olduğu düzeyde yararlamlması- faydalanılması gereken kaynak ve ortamlar olarak görmekle birlikte, buralardan yararlanılamamasma ilişkin hiç bir mazeretin olmayacağım öğretim elemanlarının düşündükleri gözlemlenmektedir. Ancak, kendilerini müze ve tarihi mekanlar konusunda yeterince bilgili-donanımlı görmediklerini belirterek, bunu branş11 öğretmenlerinin kendilerini yeterince bilgilendirmediği, yararlanma konusunda teşvik etmediği ve gezi-gözlem tekniklerini verdikleri mesleki eğitimde kullanmadıkları yönünde görüş belirterek vurguladıkları söylenebilir. b) Öğretim Elemanları, öğrenciler gibi müze ve tarihi mekanların verdikleri el sanatları eğitimi açısından son derece önemli bulduklarmı belirttikleri ve bu tür yerlerin mutlak yararlanılması gerekli yerler, ortamlar olarak düşündükleri gözlenmektedir. Ayrıca öğretim materyalleri eksikliğini önemli ölçüde gidereceği görüşünü paylaşmaktadırlar. Bunun yam sıra müze ve tarihi mekanların öğrencinin mesleki eğitimine son derece önemli katkılar sağlayacağım düşünmektedirler. Ancak bunun yanında öğrencilerinin müze ve tarihi mekanlar ve mesleki eğitimlerine katkısı konusunda yeterince bilgi sahibi olmadıklarım belirtmektedirler. Öğrencileri yeterince bu konuda bilgilendirmediklerini, verdikleri eğitimde gezi gözlem ve yöntemlerini yeterince kullanmadıklan görüşünü paylaşmakla birlikte bu olumsuzlukların nedeni olarak ne zamansızlığı, ne önemli ölçüde ekonomik yetersizlikleri, ne de teorik derslerdeki yoğunluğun etkisi olduğunu düşünmediklerini belirtmektedirler. 2. II. Alt problem olan müze ve tarihi mekanlara ziyaret etkinliklerinin planlanması ve uygulanmasına ilişkin; a) Öğrenciler, müze ve tarihi mekanlara planlı-programlı gezi-ziyaret etldnliklerinin düzenlenmesinin aldıkları el sanatları mesleki eğitimini anlamlı kalacağım düşünmelerine karşın, gerek fakültelerinin, gerekse öğretim elemanlarının ziyarete ilişkin ne planlama aşamasında, ne programlama aşamasında, ne de uygulamada son derece yetersiz ve etkisiz olduklarım düşünmektedirler. Ancak öğrenciler farklı bölüm veya sınıflarda eğitim veren farklı elemanlarının bireysel gayretleriyle düzenlediği gezi etkinliklerinin çok sınırlı düzeyde olduğu, amaç ve kriterlerde bir belirsizlik bulunduğu, bu sınırlı etkinliklerin fakülte eğitim politikalarıyla ilintili olmadığı görüşünü dile getirmektedirler. b) Öğretim elemanları, öğrenciler gibi mesleki eğitim amaçlı, planlı müze ve tarihi mekan gezi-ziyaretlerinin verdikleri eğitimi anlamlı kılacağım düşünmekleHI birlikte öğrencilerden farklı olarak, fakültelerin sayısal olarak yeterli olmasada gezi programlan düzenlediği, bu ziyaretlerin planlı programlı olduğu görüşündeler. Fakültenin bu tür gezi etkinlikleri düzenleme konusunda öğretim elemanlarım desteklediğini belirtmelerine karşın yeterince düzenlemediklerini düşünmektedirler. Ancak azda olsa düzenledikleri gezi etkinliklerinin amaç, uygulama ve sonuç itibari ile planlı-programlı olduğunu, plan, program ve gezi etkinlik detaylarının öğrencilere duyurulduğu görüşünü paylaşmaktadırlar. Ve gezilerde genelde gerekli gözlem materyalleri kullandırılıp sistemli notlar tutturulduğu sonra bu verilerin raporlaştırıldığı görüşündeler. 3- III. Alt problem olan, müze ve tarihi mekanların el sanatları eğitiminde verimli kullanılıp kullanılmadığına ilişkin; a) Öğrenciler, gezi amaçlarının kendilerine duyurulmasının, gözlem konularının saptanmasının, gözlemlerle ilgili sistemli not tutturulmasımn, gezi sonrası bir değerlendirme yapılarak elde edilen sonuçların raporlaştmlmasının yapılan geziyi amaçlanan hedefler doğrultusunda verimli kılacağını düşünmek ve birlikte bu etkinliklerin alman eğitimin pekişmesine, fakülte başarılarını olumlu yönde etkilemesine ve grup dinamizmine bağlı olarak işbirliği, sorumluluk duygusunu geliştirmeye katkı sağladığı görüşündeler. Ancak ziyaret öncesi genel olarak bilgilendirilmediklerini, branş eğitimcilerinin gözlem konularım saptamadığım, ziyaret sırasında yapılması gerekenlere ilişkin bilgilendirilmediklerini, kendilerine yeterince rehberlik edilmediği ve uygun gözlem materyalleri kullandırılmadığı görüşünü de paylaşmaktadırlar. b) Öğretim Elemanları, öğrenciler gibi, müze ve tarihi mekan gezi amaçlarının öğrencilere bildirilmesinin gezi verimliliğini artıracağını düşünmelerine karşın öğrencilerden farklı olarak, gezi-gözlem konularının saptanarak öğrencilerin bilgilendirildiğini, gezi öncesi, gezi ile ilgili gerekli ön bilgilerin verildiğini, ziyaret esnasında öğrencilere ne yapmaları gerektiğine ilişkin bilgiler verildiğini düşünmektedirler. Çünkü başarılı ve verimli geçecek bir gezi etkinliğinin öğrencinin öğrendiklerim pekiştirmesinde, genel başarılarını artırmakta, takım çalışması sebebiyleIV sorumluluk ve işbirliği duygularının gelişmesinde çok önemli etkisi olduğu görüşündeler. Ayrıca, çoğunlukla bu gezilerde öğrencilere rehberlik ettikleri, genelde sistemli not tutturdukları, gerekli gezi-gözlem materyalleri kullandırdıkları, gezi sonrası bir değerlendirme yaparak sonuçları raporlaştırdıkları görüşünü paylaşmaktadırlar.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this research, it is tried to define the options of the academicians giving lectures in Department of Skilled Trade and the students studying at the same department about the role, importance and usage of the museum and the historical places at the Skilled Trade Training Program. This research has been made in the period of 2003/2004 with taking views of 128 persons of composed of the 17 of 30 academicians giving lectures in Department of Skilled Trade of Professional Training Faculty in Gazi University and 11 1 of the 220 students studying fourth class in the same department. The two parallel questionnaires used in the study are prepared by the researcher in order to define the options of the academicians and students about the role, importance and usage of the museum and the historical places. The questionnaire was arranged as four sections: personal information, the role and importance of the museum and historical places in Skilled Trade Training Program, planning and the applying of visitation to museum and historical places, efficient usage of museum and historical places or not. The summary results of the research are arranged as follows; 1. First Problem: The role and importance of the museum and historical places at the Skilled Trade Training Program. a) The students are opinion of the museum and historical places have a big role and importance in the period of their education. They think that there is no reason not to go and visit these places. But, they think they are not well-informed and adequate enough about museum and historical places. They state their academicians don't inform enough and encourage them and not use observation techniques in their lectures.VI b) The academicians are opinion as students that the museum and historical places have a big role and importance in the period of education. They think that museum and historical places will supply the deficiency of professional training materials in faculty. Also they state that these places contribute to the students' professional training. But they think the students are not well-informed and they don't inform the students enough and not use observation techniques in their lectures. They state that the reasons for these negativities are neither lack of time and money nor intensity of theoretical lectures. 2. Second Problem: The planning and applying of visitation to museum and historical places. a) Although the students think arrangement of visitation to museum and historical places effect their education positively, the academicians and faculty are not adequate in the period of planning and applying of visitation. But also they think there are few academicians from the other department or class who try to organize visitation by themselves not depend on the faculty's politics. b) Academicians are of the opinion that these places contribute to the students' education but contrary to the students they think the faculties arrange the visitation even not enough and support the academicians about these arrangements. But they share the opinion that the visitation plans and programs and details are declared to die students and these arrangements are well-planned and organized according to its aim, application and result and they also think observation materials are used and notes are taken and these notes are reported after visitation. 3. Third Problem: Whether museum and historical places are used efficient or not in Skilled Trade Program. a) The students think that declaring the aim of the visitation, being determined the subject of observation, taking notes systematic and reporting notes increase the efficiency together with contribution to the professional education, cooperation in groupvıı and duty. But they share the opinion that they are not weli-informed before the visitation, subject of observation is not determined by academicians, and they are not informed what they do during visitation, the academicians are not sufficient to guide and they don't use suitable observation materials. b) Although academicians think that declaring aim of the visitation to students increase the efficiency of visitation, contrary to students they state they determine the subject of observation and give advance information before visitation and inform students what they do during visitation. Because they are opinion of that successful and efficient visitation contribute to student's professional education, cooperation in group and duty. Furthermore they share the opinion of they guide students during visitation, get the students to take notes and get them to use observation materials and then get them to report results.