Tarih öğretiminde işbirliğine dayalı öğrenme tekniğinin kullanımı
Using cooperative learning method in history teaching
  1. Tez No: 145179
  2. Yazar: ABDULCELİL GÖK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REŞAT GENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
ÖZET Bu araştırmada tarih öğretiminde işbirliğine dayalı öğrenme ve geleneksel öğretim yöntemleri karşılaştırılarak işbirliğine dayalı öğrenme tekniğinin öğrenci başarısına etkileri incelenmiştir. Araştırmanın uygulaması 2002- 2003 eğitim - öğretim yılı ikinci döneminde Keçiören Anadolu Teknik Lise ve Endüstri Meslek Lisesi'nde aynı öğretmenin (araştırmacı) iki ayrı sınıfında 44 lise birinci sınıf öğrencisinden oluşan örneklem üzerinde yapılmıştır. Araştırmada, ön test - son test kontrol guruplu deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmada Lise Tarih 2 dersi müfredat programında yer alan“I. Ünite Osmanlı Devletinin Kuruluş Devri (Fatih Sultan Mehmet dönemine kadar)”konuları deney gurubunda işbirliğine dayalı öğrenme tekniği kullanılarak ; kontrol grubunda ise geleneksel öğretim yöntemi ile anlatılmıştır. Araştırmanın verileri, Lise Tarih 2 dersinin araştırmamıza dahil olan konuların işlenmesinden önceki konularından oluşan Başarı Testi (öntest) ve araştırmamıza dahil olan konulardan oluşan Başarı Testi (sontest) ile toplanmıştır. Araştırmanın alt problemlerine ilişkin bulgular, SPSS programından yararlanılarak bağımsız t-testi ile analiz edilmiştir. Yapılan analizlerin sonucunda tarih öğretiminde“işbirliğine dayalı öğrenme ”kullanılarak yapılan öğretim yöntemiyle öğrenim gören öğrenciler, tarih dersinde“Osmanlı Devletinin Kuruluş Devri (Fatih Sultan Mehmet dönemine kadar)”konularını öğrenmede geleneksel öğretim yöntemiyle öğrenim gören öğrencilerden daha başarılı olmuşlardır.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT In this thesis, the cooperative learning method and the traditional learning method on history teaching are comperated and also, the effects of the cooperative learning on the students achievement are investigated. The application of this thesis was done on the second term of 2002-2003 on 44-student of the 9th class in Keçiören Anadolu Teknik Lise and Endüstri Meslek Lisesi. These students are in two different classes but their history teacher is same who is investigater. Morever, pre-test and post-test were used to control the answers. The concept of the application is the first chapter of the Foundation age of the Ottoman Empire (up to the age of Fatih Sultan Mehmet). This concept expressed to the experiment group using the cooperative learning method and it is expressed to control group using the traditional learning method. Before the teaching concepts, the pre-test was applied and after the teaching this the post-test also was applied. Using SPSS programme, the students answers werw analyzied by indipendent t-test. As a results of this analyzis, it is seen that, the experiment group who are learned the concept in history by the cooperative learning method is more successful than the control group learned by the traditional learning method.