Gagné'nin öğretim tasarımına uygun hazırlanan öğretim yazılımının ilköğretim 6. sınıf öğrencilerinin İngilizce dersindeki akademik başarısına etkisi
The effect of instructional software prepared based on Gagné's theory of instructional design on students' academic achievement
  1. Tez No: 145182
  2. Yazar: ANNAORAZ KARABAGSHİEW
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL İBRAHİM YALIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
ÖZET Bu araştırmada Gagne'nin Öğretim Tasarımı Modeline göre hazırlanan öğretim yazılımının İlköğretim 6. sınıf öğrencilerinin akademik başarısına etkisi ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Araştırma kapsamında, ilköğretim altıncı sınıf İngilizce dersi konulan içerisinden“Planlanmış Gelecek Zaman Aktiviteleri”konusu ele alınmıştır. Araştırma Gülen Muharrem Pakoğlu ilköğretim okulu altıncı sınıfları üzerinde yapılmıştır. Altıncı sınıfların tamamı deney grubu olarak belirlenmiş, ön ve son testleri uygulanmıştır. Araştırmaya katılan öğrencilere konu klasik yöntemle işlendikten sonra ön test uygulanmıştır. Daha sonra hazırlanan araştırma yazılımı laboratuarda aynı gruba araştırmacı ve ders öğretmeninin hazır bulunmasında uygulanmıştır. Ders bitiminin bir süre sonrasında son test uygulanmıştır. Grubun ön test ve son test başarıları incelendiğinde mevcut durumu ölçmek amacıyla uygulanan ön test puan ortalamasının 64.75, yazılımın etkiliğinin ölçmek amacıyla uygulanan son test puan ortalamasının ise 71.42 olarak bulunmuştur. T testi analizi sonucunda bulunan t değeri 2.273 olarak bulunmuştur. 0.05 düzeyinde bulunan tablo t değeri 1.729 olduğundan bulunan sonucun son test lehine olduğu anlaşılmaktadır. Bulunan t değeri.05 düzeyindeki tablo t değerinden büyük olduğundan ön ve son test puanları arasında anlamlı bir farkın olduğu ortaya çıkmıştır. Buradan çıkan sonuca göre İngilizce dersi“Planlanmış Gelecek Zaman aktiviteleri”konusunun öğretiminde Gagne'nin Öğretim tasarımı modeline göre hazırlanan eğitim yazılımının akademik başarıya olumlu katkısı olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT The aim of this research is to reveal that to the effects of Instructional software which is designed according to Gagne's Instructional Design Model on the academic success of sixth grade students' English lessons. Within the content of the research,“Planned Future Tense Activities”which was chosen among the subjects in the syllabus of sixth grades has been dealt. This research has been carried out on sixth grades at Gülen Muharrem Pakoğlu primary school. All students from sixth grades are selected as an experimental group and applied pre and final tests. The group attending to the research was applied a pre test after teaching the subject according to the classic teaching model. After teaching the subject by Instructional software, this group were applied a final test. According to the results of this research it was found out that the average of the pre tesf s points of experimental group who studied in accordance with classical teaching model was 64,75. The average of final test's points of the experimental group was 74,42. The found t point which was found by consequence oft analysis was determined as 2,273. Table t point in the level.05 was 1.726. Because of this results it is understood that the results were the advantage of final test. Because of found t point was bigger than table t point in level.05, it became clear that the difference between the points of pre and final tests was meaningful. Due to this research's results, it can be said that the Instructional software which is designed according to Gagne's Instructional Design Model has positive effects on the academic success of students.