İlköğretim 8. sınıf ve ortaöğretim 11. sınıf öğrencilerinin alan ve hacim konularındaki kavram yanılgıları
Misconceptions of 8th and 11th grade students in area and volume subjects
  1. Tez No: 145192
  2. Yazar: NURAY GÖKDAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEREF MİRASYEDİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 224
Özet
ÖZET Bu çalışma, ilköğretim 8. sımf ve ortaöğretim 11. sımf öğrencilerinin alan ve hacim konularındaki kavram yanılgılarını oransal olarak tespit etmek amacıyla yapılmıştır. İlk aşamada, matematik eğitiminde daha önce yapılmış, ulaşılabilen, kavram yanılgısına ilişkin çalışmalar incelenmiştir. Daha sonra, öğrencilerin alan ve hacim konularındaki kavram yanılgılarını tespit etmek için 16 açık-uçlu sorudan oluşan bir test hazırlanmıştır. Bu test, araştırma için seçilen Ankara ili merkez okullarındaki İbrahim Akoğlu İlköğretim Okulu, Özel Ceceli İlköğretim Okulu, Özel Sevgi İlköğretim Okulu, Keçiören Lisesi, Özel Ceceli Lisesi ve Özel Sevgi Lisesi'nden 562 öğrenci üzerinde, 2002-2003 eğitim yılı ikinci döneminde uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS paket programında“ki-kare testi”ile, alan ve hacim konularındaki kavramların öğretimi için analiz edilmiştir. Bu çalışmanın sonucunda genellikle, sınıf düzeyleri arasında; özel ve devlet okulları arasında; orta öğretim 11. sınıflarda TS, TM ve MF grupları arasında, alan ve hacim konularındaki kavram yanılgısı açısından istatistiksel olarak anlamlı farklar bulunmuştur. Testten elde edilen oransal verilerin ışığında, alan ve hacim konularındaki kavramların öğretimine ilişkin öneriler, çalışmanın sonunda, matematik eğitimcileri için sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT This study has been carried out in order to determine the proportional misconceptions of 8th and 1 1th grade students in area and volume subjects. First of all, the studies that we could reach about misconceptions in mathematics education have been searched. Then, a test which has 16 open-ended questions, has been prepared for determining the misconceptions in area and volume subjects. This test has been applied to 562 students who were chosen for the study from İbrahim Akoğlu Elementary School, Ceceli Private Elementary School, Sevgi Private Elementary School, Keçiören High-School, Ceceli Private High-School and Sevgi Private High-School which were given education in the city center of Ankara, in the second term of 2002-2003 education. The datas has been analysed with“chi-square test”for the education of concepts in area and volume subjects. At the end of the study, there were statistically significant differences between grade levels; private and public schools; Turkish-Social, Turkish- Mathematics and Mathematics-Science groups in 1 1th level of high-school, with respect to misconceptions in area and volume subjects. On the light of the proportional datas that were obtained from the test, proposals were presented for the education of the concepts in area and volume subjects, for the mathematics educators at the end of the study.