Kız teknik öğretim tekstil-konfeksiyon alan öğretim programında kazandırılan teknik bilgi ve becerilerin iş hayatındaki uygulamalarla tutarlılığı
The technique information and abilities which is gained textile-ready made education programme and consequent of practice in profession life
- Tez No: 145191
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATMA KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Teknik Eğitim, Education and Training, Technical Education
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Moda Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 251
Özet
ÖZET Bu araştırmanın amacı; Ankara il merkezinde bulunan Milli Eğitim Bakanlığı Kız Teknik Öğretim Genel Müdürlüğü'ne bağlı orta dereceli Mesleki ve Teknik Öğretim kurumları olan Anadolu Meslek ve Kız Meslek Liselerinin Giyim/Hazır Giyim bölümü son sınıf öğrencilerinin 3308 sayılı Meslek Eğitimi Kanunu gereğince staja çıktıkları işyerlerinde, Tekstil-Konfeksiyon Alan Öğretim Programı çerçevesinde öğrendikleri teknik bilgi ve becerileri uygulama durumlarım belirlemektir. Bu amaç kapsamında, araştırmaya 232 öğrenci ve 73 usta öğretici katılmıştır.Araştırmada veri toplama aracı olarak anket kullamlmıştır.Anket formları hiç,az,orta,çok,oldukça çok şeklinde beşli ölçek olarak hazırlanmıştır. Verilerin analizi bilgisayar ortamında SPSS (Statistical Package For Social Science)paket programı ile yapılmıştır. Araştırma sonucunda aşağıdaki bulgular elde edilmiştir. Öğrencilerin Kalıp ve Tasarımlan dersinin içeriğinde yer alan bütün teknik bilgileri ve becerileri okulda öğrendikleri fakat işyerinde uygulama fırsatı bulamadıkları sonucuna vanlmıştır.Bunun nedeninin işletmelerin değişik kalıp elde etme yöntemlerini uygulamalan,yaygm olarak ellerinde bulunan mevcut kalıplardan yararlanarak kalıp hazırlamaları olduğu düşünülmektedir. Bilgisayarda Kalıp Hazırlama dersinin içeriğinde yer alan bütün teknik bilgi ve becerileri öğrencilerin okulda öğrendiği fakat bu dersle ilgili hiçbir teknik bilgi ve beceriyi işyerinde uygulayamadıkları sonucuna varılmıştır. Öğrencilerin kesim dersinin içeriğinde yer alan bütün teknik bilgi ve becerileri okulda öğrendikleri, kesilen parçalan numaralandırmayla ilgili beceriler dışındaki teknik bilgi ve becerileri işyerinde uygulayamadıktan sonucuna vanlmıştır.11 Tasarım ve Uygulamaları dersinin içeriğinde yer alan 'süsleme amaçlı dikiş uygulamaları' ile ilgili teknik bilgi ve beceriler dışındaki diğer konulan, öğrencilerin işyerinde uygulama derecelerinin düşük olduğu sonucuna varılmıştır. Araştırma bulgularına göre öğrencilerin okulda öğrendikleri teknik bilgi ve becerileri üretime transfer etme zorluğu çektikleri anlaşılmaktadır. Öğrencilerin Kalite Kontrol Uygulamaları dersinin içeriğinde yer alan 'üretim sırasında kontrol yapma ve dikiş kontrolü yapma' ile ilgili becerileri işyerinde uyguladıkları görülmüştür. Diğer konuları işyerinde uygulama düzeylerinin düşük olduğu sonucuna varılmıştır. Öğrencilerin sipariş formu hazırlamayla ilgili hiçbir teknik bilgi ve beceriyi işyerinde uygulayamadıkları görülmüştür. Bu sonuç işyerlerinde, planlama, organizasyon ve uygulama kararlarının alınmasında işletme personelinin öğrencileri yetersiz görmesinden kaynaklandığı şeklinde yorumlanabilir. Makine bilgisi dersinin içeriğinde yer alan teknik bilgilerin çoğunu öğrencilerin okulda öğrendiği fakat becerilerin çok az bir kısmım okulda uygulayabildikleri görülmektedir.Bu bulgular doğrultusunda okullarda araç gereç ve donanımların endüstride meydana gelen değişikliklere paralel olarak yenilenmesi gerektiği sonucuna varılmıştır. Usta öğreticilerin öğrencileri genel olarak değerlendirmeleri sonucunda; öğrencilerin iş arkadaşları ile sorunlar yaşadıkları, bu sorunları ortadan kaldırabilmek için koordinatör öğretmenlerin öğrencileri daha sık denetlemeleri gerektiği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT The aim of that research, The ministry of education which existent in province center of Ankara that has bound Girl Technique Instruction general directorate and Anatolia Profession and the last class of the department clothing prepared clothing of the Girl Technique high school students in accordance with the low of profession education that counted 3308.The students that go to place of employment to determine their practice and ability about textile and ready made In the extension of this aim 232 student and 73 master-teaching join this researchment. Publicsurvey has used for data collecting. Public survey form have five part for measurement as;never,a few,middle,much and too much. Data analysis made with SPSS(Statistical Package for Social Sciences) packed program surrounding with computer. This discoveries finding in the research: In the school the student learn whole technics information and abilities about the contents of model and Designs Lesson but they haven't opportunity for practice in Office. Cause of this, the companies use different method for getting model,and commonly they use their present models for accustom new model. In school the students learn whole technics information about the contents of model accustom with computer lesson, but they can't practice their teenies information and ability in office In school the students learn whole technics information about the contents of cutting lesson but they are only practice in office to give a number for pieces Apart from Design and practice lessons which content decorate aim for sewing for practices and its techics information and abilities the practice degree ofIV students low in their office. The research discoveries show students can not transfer their technics information and abilities to production. In Quality control practice lesson which it is content control when the production goes on and make sewing control the students can use abilities in office and research shown us students use this lesson information either than the other lessons. The students never use their technics information and abilities for prepare a order form in their office. We can comment that because,in the office, planning, organization, and practice decisions seems important for meanning personel and they think the students insufficient for this decisions. In school students learn whole techics information about machine lesson contents but they practice a little part of their abilities in the school. The discoveries show us; the tools and material and rigging use in school must be change as the industrial tools-material and rigging and its necessary reform as industrial company. Master teaching generally evolutation the students and they find students and job friend have some problems. For solve this problem, coordinater teacher must be usually supervision and control the students.