İlköğretim 7. sınıf öğrencilerinin sulak alanlar konusunu anlamalarına ve çevreye karşı tutumlarına problem çözme yöntemi ile öğretimin etkisi
Effects of education by problem solving method on seventh grade students? understanding of wetlands subject and their attitudes towards environment
- Tez No: 215414
 - Danışmanlar: PROF. DR. KÂZIM YILDIZ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
 - Yıl: 2006
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Biyoloji Öğretmenliği Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu araştırmanın amacı, ilköğretim yedinci sınıf öğrencilerinin sulak alanlarkonusunu anlamalarına ve çevreye karşı olan tutumlarına problem çözme yöntemi ileöğretimin etkisini incelemek ve geleneksel yöntemle karşılaştırmaktır.Bu araştırma 2005-2006 öğretim yılı 2. yarıyılında, Ankara'nın Altındağilçesindeki Uluğbey İlköğretim Okulu 7. sınıf öğrencileri üzerinde deneysel olarakyürütülmüştür. Çalışmaya idari yönden oluşturulmuş olan dört 7. sınıf şubesindenikisi kontrol, ikisi deney grubu olmak üzere toplam 103 öğrenci katılmıştır.Çalışma sırasında sulak alanlar konusunun anlatımında, kontrol grubunabilimsel temeller ve konunun farkında olma hedeflerini içeren, düz anlatıma dayalı,öğretmen merkezli, geleneksel yöntemle öğretim tekniği uygulanmış, deney grubunaise bilimsel temeller, konunun farkında olma, problem araştırma ve değerlendirmesihedeflerini içeren, öğrenci merkezli problem çözme ile öğretim tekniğiuygulanmıştır.Her iki gruba da ön test ve son test olarak Sulak Alanlar Başarı Testi veEkoloji ve Çevre Sorunlarına Yönelik Tutum Ölçeği uygulanmıştır. MantıksalDüşünme Yeteneği Testi çalışmanın başında iki gruba da mantıksal düşünmedüzeylerini ölçmek için verilmiştir.iiiAraç 1; Ekolojik temeller bilgisini ölçen ` Sulak Alanlar Başarı Testi'dir.Sulak alan ekosistemleri hakkında kazanılan temel bilgiyi, sulak alanlarla ilgilisorunların nedenlerini ve çözüm yollarını anlamayı ölçmek için geliştirilmiştir. SulakAlanlar Başarı Testi 18 çoktan seçmeli soru içermektedir. Testin içerik geçerliliğiuzman görüşleriyle onaylanmıştır. Güvenirliğini belirlemek için test 8. sınıföğrencilerinden 87 kişiye uygulanarak, cronbach alpha değeri (r =.7757) olarakbulunmuştur.Araç 2; Ekolojik sorunlara ilişkin tutumları ölçen Ekolojik Çevre veSorunlarına Yönelik Tutum Ölçeği'dir. Bu ölçek Likert tipi, 5 seçenekli (HiçKatılmıyorum, Katılmıyorum, Kararsızım, Katılıyorum ve Tamamen Katılıyorum),20 sorudan oluşmaktadır. Ölçeğin içerik geçerliliği uzman görüşleriyleonaylanmıştır. Güvenirliğini belirlemek için test 8. sınıf öğrencilerinden 86 kişiyeuygulanarak, cronbach alpha değeri (r =.8050 ) olarak bulunmuştur.Araç 3; Mantıksal düşünme düzeylerini ölçen Mantıksal Düşünme Testi'dir.Test Tobin ve Capie (1981) tarafından geliştirilmiş olup Türkçe' ye çevirisi veadaptasyonu Geban ve bşk. (1992) tarafından yapılmıştır. Test çoktan seçmeli 10sorudan oluşmaktadır. Testin güvenirliği (r=.81)' dir.Araştırma verilerinin analizi, bilgisayar ortamında ?SPSS 11.0 FORWINDOWS? programı kullanılarak ve eşleştirilmiş gruplar t testi ve bağımsızgruplar t-testleri yardımıyla yapılmıştır.Araştırma sonunda problem çözme yöntemi ile öğretimin, 7. sınıföğrencilerinin sulak alanlar konusunu anlamalarında geleneksel öğretim yönteminegöre daha etkili olduğu ve öğrencilerde çevre sorunlarına karşı daha olumlu tutumoluşturduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the effectiveness of education by problemsolving method on seventh grade students? understanding of wetlands subject andtheir attitudes towards environment and to compare the effects of the method with thetraditional education.This study was conducted experimentally with the 7th grade students ofUluğbey primery school at Altındağ district of Ankara, in 2005-2006 springsemester. Total 103 student from the four 7th grade class constructed by the schooladministration were enrolled in the study. The two classes were control group andtwo were experimental group.During the treatment, students in the control group were instructed onwetlands only with traditionally designed, teacher centred instruction methodincluding just the objects of scientific principals and issue awareness, and based onsimple expression. Students in the experimental group were instructed with thestudent centred, problem solving method including the objects of scientificprincipals, problem research and evaluation.Both groups were administered The Wetlands Achievement Test andAttitude Scale toward Ecology and Environmental Problems as pre-tests and posttests.Logical Thinking Ability Test was given to both groups at the beginning of thestudy to determine students? logical thinking ability levels.vInstrument 1; The Wetlands Achievement Test, measuring the knowledge ofecological principles. It was developed to measure the basic knowledge gained aboutthe wetland ecosystems and the understanding of the reason of the problems aboutwetlands and the way of solution. The Wetlands Achievement Test includes 18multiple-choice questions. The content validity of the test was controlled by a groupof experts in science and biology education. The reliability of the test was foundr=.7757 (cronbach alpha value) after the treatment over 87 students from the 8thgrade.Instrument 2; Attitude Scale toward Ecology and Environmental Problems,measuring the attitudes toward ecological problems. This scale consisted of 20 itemin 5 point Likert type scale (fully agree, agree, undecided, disagree, fully disagree).The content validity of the test was controlled by a group of experts in science andbiology education. The reliability of the test was found r=.8050 (cronbach alphavalue) after the treatment over 87 students from the 8th grade.Instrument 3; Logical Thinking Ability Test determining the students? logicalthinking ability levels. This test was developed by Tobin and Capie (1981). It wastranslated and adopted into Turkish by Geban et al. (1992). It consists of 10 items.The reliability of the test was found to be r= .81.Research data were analyzed by using ?SPSS 11.0 FOR WINDOWS?computer programme paired samples t test and independent samples t-test.In the result of the study it was clearly seen that the education by problemsolving method is more effective on seventh grade students? understanding ofwetlands subject and their attitudes towards environment than the traditionaleducation method.