Çok uluslu şirketlerde kriz yönetimi
Crises management in multinational companies
  1. Tez No: 145228
  2. Yazar: İLKE AKSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUAMMER DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
ÖZET Krizler artık günümüzde ne zaman ve nereden geleceği belli olmayan, kaçınılması imkansız olan fakat kaçınılamasa da en azmdan bir kısmı yönetilebilir olan, birlikte yaşamaya da alıştığımız bir olgudur. Yönetebildiğimiz krizleri yönetmeyi, yönetemediklerimizden ise en az hasarla çıkmayı sağlayan, bununla birlikte ister yönetilebilir olsun ister yönetilemeyen her türlü krizden yarar sağlamayı amaç edinen düşünce sistemine kriz yönetimi denmektedir. Bu açıdan bakıldığında krizlerle yapıları gereği daima daha fazla yüzleşmek zorunda kalan çok uluslu şirketlerin bu konuda imdadına yetişen can simidi, kriz yönetimi çok uluslu şirketler tarafmdan yeterince benimsenip uygulanıyor mu? İhtiyacı her geçen gün daha da artan, ordulardan devletlere kadar geniş bir uygulama alanı bulan kriz yönetimi yakın zamanda çok uluslu şirketlerden başlayarak diğer örgütlerde de zorunluluk halini alacaktır. Bu çalışmada, çok uluslu şirketler ve özellikleri anlatıldıktan sonra çok uluslu şirketlerde krizlere yol açabilecek sebepler üzerinde durulup krizlerin çok uluslu şirketler üzerindeki sonuçları ele alınmıştır. Çok uluslu şirketlerde kriz yönetimine ayrıntılı bir şekilde değinildikten sonra Türkiye'de faaliyet gösteren bazı çok uluslu şirketler üzerinde yapılan anket çalışması kapsamında çok uluslu şirketlerin kriz yönetimi uygulayıp uygulamadığı, uygulayanların ne ölçüde uyguladığı, uygulamayanların neden uygulamadığı ortaya koyulmuştur. Ayrıca kriz tecrübesinin kriz yönetimi unsurlarının uygulanması üzerine etkisi olup olmadığı, kriz yönetim planı hazırlamış olmanın şirketlerin kendilerini krize karşı hazır hissetmelerine ve kriz beklenti sürelerine etksine ilave olarak yaşanılan kriz tecrübesinin şirketlerin kriz yönetime verdikleri öneme etki edip etmediği analiz edilmiştir. V
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this era, crisis is an event that is indefinite when and where it will occur and is impossible to avoid. Some of them are manageable and people are accustomed to live with them. We can say that crisis became usual in the daily life. Managing the manageable crisis, indicating the methods to avoid from the loss against the unmanageable ones, seeing the advantages of both type can be defined as crisis management. From this point of view, it is obvious that multinational companies are always obliged to confront with the crisis. In these conditions we can say that crisis management must be the life buoy for the companies. But is it adopting enough or putting into practice at the sufficent degree by the companies? In the near future crisis management will be inevitable not only for multinational companies also for the other organizations. Because everyday the world is facing with different crisis and the application of crisis management methods is becoming more necessery in the huge area as in the national level or in the army level. In this thesis, multinational companies, crisis management in these companies, the reasons and the results of the crisis are studied. After giving a detailed information about the crisis management in the multinational companies, practicing levels of the crisis management in these companies are exposed by the aid of a questionnaire including the several multinational companies in Izmir and Manisa area. Also, the effect of crisis experience on the practising the crisis management components, the expectation of new crisis time, and the importance that is given to crisis management, and the effect of preparing crisis management plan on the readiness toward the crisis are examined. VI