Beğâvî tefsirinde Esbâb-ı Nüzûl
Revalotory Occosion in Beghavi exegesis
- Tez No: 145254
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER DUMLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
ÖZET Çalışmamız, Beğâvî'nin Meâlimü't-Tenzil adlı tefsirinde, esbâb-ı nüzul rivayetlerine yaklaşımını konu edinmektedir. Bu tez., giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Girişte, Beğâvî'nin hayatı, ilmi, kişiliği ve tefsiri hakkında bilgi verildi. Araştırmanın konusu, amacı ve metodundan bahsedildi. Birinci bölümde, müfessirin sebeb-i nüzul rivayetlerini nerede ve nasıl sunduğu, rivayet ayet ve sure açılarından ele alındı. Rivayetlerde değindiği diğer konular ve rivayetleri değerlendirmesi örneklerle anlatılarak, Beğâvî'nin sebeb-i nüzul anlayışı ortaya konuldu. İkinci bölümde, Beğâvî'nin kaynakları kullanması, isnadları kullanma şekli, sebeb-i nüzul için kullandığı tabirler, ele alınarak metodu anlatılmaya çalışıldı. Üçüncü bölümde ise, müfessirin, sebeb-i nüzul anlayışı ve metodu eleştirel bir yaklaşımla değerlendirildi. Tez bir değerlendirme ile son bulmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This thesis includes the apprroach of revelatory occasions in exegesis of Maâlim al-Tanzil of Baghavi. This thesis consists of introduction and three parts. It's given information about Baghavi's life, his scientific personality and exegesis in introduction part. It's explained the subject, aim and method of research. In the first part, it is examined that the commentator how and where present the revelatory occasions and it is explained from the narration, sura and verse point of view. The comprehension of Baghavi's revelatory occasion is proved by giving exeamples for the evaluation of narnation and the other subjects that he told in narration. In the second part, it is tried to explained Baghavi's method by using the sources, the way of using vouchers and the phrases that he used for revelatory occasions. In the third part, the comprehension of commentator's revelatory occasions and his method is evaluated by critical approach. This thesis has finished by an evaluation. VI