Sinir dili programlama ( NLP-Nöro Linguistik Programlama ) tekniklerinin insan kaynakları yönetiminde kullanımı açısından incelenmesi
The investigation of the Neuro Linguistic Programming ( NLP ) techniques from the view of the usages in human resources management
- Tez No: 145253
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YAŞAR TINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 308
Özet
ÖZET Modem yaşamın çalışma koşullarına yansımasının bireyde yarattığı etkiler ve sürekli gelişen iş odaklı süreçlere ayak uydurma çabası, çoğu kez bireyde yalnız başına altından kalkamayacağı sorunları ve çeşitli düzeylerde zorlanmaları beraberinde getirmektedir. Özellikle çalışma yaşamının rekabet koşullarında, çalışanları insani açıdan ele alarak iş dünyasının süreçlerine adapte edebilme adına, insan Kaynaklan Yönetimine önemli görevler düşmektedir. Dil kalıplannı kullanarak zihinsel süreçlere etki etme ve bireyin algılarında çeşitli değişimler yaparak kişisel potansiyeli performansa dönüştürme teknolojisi olan Sinir Dili Programlaması ( Nöro Linguistik Programlama - NLP ), bir kişisel gelişim yöntemi olmanın da ötesinde, bireyin gerek özel gerekse iş yaşamında hem kendisine, hem de çevresindeki tüm bireylere uygulayabileceği bir dizi“kendini gerçekleştirme”uygulamaları içermektedir. Bu çalışmada, Nöro Linguistik Programlama Teknikleri, iş yaşamında ve insan Kaynaklan Yönetimi süreçlerinde sahip olduğu uygulama alanları açısından incelenmiştir. Bununla birlikte, NLP uygulamalarının çalışanların yaşamında yaratacağı değişimler ve insan Kaynaklan Yönetiminin fonksiyonlarında sağlayacağı kolaylıklar ele alınmıştır. Bu amaçla, çeşitli düzeylerde NLP eğitimleri almış kişiler arasında NLP tekniklerinin yaşama uyarlanabilirliğini insan Kaynaklan Yönetimi ile ilişkilendirilebilecek bir bakış açısıyla araştıran bir uygulama yapılmış, böylece, NLP yardımıyla modern çağın gereklerine iş yaşamında uyum geliştirilebilmesi, insan Kaynaklan Yönetiminin Çalışma Psikolojisi bazlı süreçlerinde değerlendirmeye tabi tutulmuştur. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Most of the time, the effects of the reflections of the modem life on working conditions may cause troubles and variable levels of stress on the people who try to adapt to constantly developing processes, which are focused on business life. Especially in the conditions of competitive business, Human Resources Management takes ön very important issues in order to handle the workers from a humanistic point of view, to make them adapt to the processes of business. Neuro Linguistic Programming ( NLP ) is a technology, which is based on affecting mental processes by using the linguistic structures, and making changes in the personal perceptions for transforming the individual potential to performance, further than a personal development method, includes practices of self improvement that one can apply to both himself and all the people around in both personal and business life. In this study, The Neuro Linguistic Programming Techniques has been investigated in the application fields of it, being used in Human Resources Management processes. In an addition, the changes that NLP applications will create in workers' life and the facilitation they bring into the functions of the Human Resources Management are taken as the subject. For this reason, a questionnaire is made among the people who attended NLP trainings in several levels in order to research the applicability of NLP Techniques in life, with a Human Resources Management related point of view, so building rapport by the help of NLP in business life for the needs of the modern ages, is evaluated in the Working Psychology based processes of Human Resources Management. VII