Avrupa Birliği'nin bölgesel politikası
Regional policy of the European Union
- Tez No: 145259
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSNÜ ERKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 234
Özet
ÖZET Avrupa Birliği'nin temel hedefi; Avrupa'yı bilgiye dayalı dünyanın en rekabet edebilir ve dinamik ekonomik alanı yapmaktır. Bunun için ekonomik bütünleşme ve sosyal kaynaşmayı gerçekleştirmek öncelikli sütunlardan biri olmaktadır. Topluluğun refahın sağlanmasına yönelik öncelikleri arasında kalıcı ve enflasyonist olmayan bir ekonomik büyüme, çevreye saygı, yüksek istihdam, gelişmiş sosyal kurumlar, yaşam seviyesinin ve niteliğinin yükseltilmesi bulunmaktadır. AB dünyadaki en zengin ülkelerin bulunduğu bir birlik olmakla birlikte üye devletler arasındaki ve çeşitli 250 bölge arasındaki farklılıklar oldukça göze çarpıcıdır. Küreselleşme karşısında Avrupalıların tamamı aynı ve eşit fırsatlara ve avantajlara sahip değildir. AB'nin kuruluşundaki önemli güdülerden biri ülkeler ve bölgeler arasında eşit ve dengeli gelişimi sağlamaktır. AB'nde bölgesel kalkınma yaklaşımının önemi genişleme stratejisi ile paralel olarak artmaktadır. AB'nin bölgesel politikası, üye devletlerce alınan tedbirleri tamamlamaya yöneliktir. Bu demektir ki AB, ulusal ve yerel makamlarca bölgesel kalkınma ve istihdam yaratma için zaten tahsis edilen kaynaklara katkıda bulunmakta olup o kaynakların yerine geçmemektedir. AB müktesebatını yüklenen ve uygulama sürecinde olan Türkiye, Topluluğun bölgesel politika hedef ve ilkelerini benimseyerek gerekli yasal düzenlemelere gitmiş ve faaliyetlerine başlamıştır. Ancak bölgesel farklılıkların giderilmesi uzun bir süreç içinde, ülkenin İçsel dinamikleri temelinde gerçekleşebilecektir. Bu tez çalışmasında teorik analizler yapılmış ve istatistik! verilere dayanarak karşılaştırmalı yöntem kullanılmıştır. Çalışmanın amacı, Topluluğun hedeflerini gerçekleştirmede önemli bir araç olan bölgesel politikanın hedefleri, ilkeleri, kapsamı, özellikleri, yapısı, mali araçları, faaliyetleri ile AB müktesebatını yüklenme ve uygulama sürecinde olan Türkiye'deki bölgesel politika hakkında açıklayıcı bilgi vermek ve bu konuda daha ayrıntılı çalışmalar yapacak kişilere yardımcı olabilmektir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The main goal of the European Union is to become the most competitive and dynamic economic area in the world based on knowledge. To reach this, economic integration and social cohesion prevail as one of the prior columns. Among the measures and priorities aimed at maintaining wealth In the Community, lasting and noninflatlonary economic growth, respect to the environment, a high level of employment, advanced social institutions, raising the level and quality of life predominate. Although the European Union is a union with the richest countries, the differences among the member states and among 250 regions are striking. In the face of globalization, all the Europeans do not have the same and equal opportunities and advantages. One of the important drives of the foundation of the European Union Is to maintain equal and balanced progress among the member nations and regions. The importance of regional development in the European Union increases in parallel with the enlargement strategy. The regional policy of the European Union is aimed at to complement the measures taken by the member states. This implies that the European Union only contributes to the sources allocated by the national and regional authorities but not substitutes them. Turkey who has taken on the Community acquisition and in process of its application, has made legal amendments and changes by adopting aims and principles of the Community's regional policy and has started relevant activities. However, elimination of regional differences can be realized In a long process based on the endogenous dynamics of the country. In this thesis, theoretical analysis has been made and comparative method has been used based on statistical data. The aim of this study Is to be helpful to the concerned people for further research and to acknowledge them with the aims, principles, content, characeristics, structure, financial Instruments, activities of the Community's regional policy which serves as an important means to realize the Community's goals and with the regional policy of Turkey who has adopted the Community acquisition and is in the process of applying It. VI