Absurd tradition in drama and American theatre of the absurd : Edward Albee's Who's Afraid of Viginia Woolf?
Dramada absürd geleneği ve Amerikan absürd tiyatrosu: Edward Albee'nin oyunu Kim Korkar Virginia Woolf'tan
  1. Tez No: 145258
  2. Yazar: MELİKE BAHAR TİKE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YEŞİM BAŞARIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
ÖZET Absürd Tiyatro, bireyin evrendeki konumunun farkına varmasını sağlar. İnsanoğlunun iç dünyasının görüntüsü olarak da düşünülebilir. Bu anlamda, Absürd Tiyatro insanın varoluşunun gerçeğinin en doğru resmidir. Tarih boyunca insanlar hayatın anlamını araştırmıştır. Birinci ve İkinci Dünya Savaşları yıkıma, depresyona, Tanrı'ya ve geleceğe olan inancın, güvenin yitirilmesine neden olmuştur. Bu durum içerisinde, Dadaizm, Gerçeküstücülük ve Varoluşçuluk gibi yeni avant-garde akımlar ortaya çıkar. Tüm bu akımlar Absürd Tiyatro'nun gelişimini ve özelliklerini etkilemiştir. Yirminci yüzyılın başında, Amerika Birleşik Devletlerinde de tiyatro dünyası bu yeni avant-garde akımlardan etkilenmiştir. Eugene O'Neill, Tennesse Williams ve Arthur Miller gibi önde gelen oyun yazarlarının ardından Absürd Tiyatro'nun temsilcisi olarak Edward Albee, Amerikan sahnesinin yeni lideri olmuştur. Bu çalışmanın amacı, Absürd Tiyatro'nun Avrupa' daki geçmişini, temelini ve tarihçesini, Amerikan Absürd Tiyatrosu'nun yükselişini ve ilerleyişini göstermek ve bu akımın Amerika'daki öncüsü Edward Albee'yi incelemektir. Edward Albee'nin oyunlarındaki teknik ve biçemin üzerinde durarak Kim Korkar Virginia WoolTtan? adlı ilk uzun oyununu çalışmayı amaçladım. Sonuç olarak, bu çalışmada Absürd Tiyatro'nun Amerikalı temsilcisi Edward Albee'nin Absürd Tiyatro tekniklerini kullanış biçimini Kim Korkar Virginia WoolTtan adlı uzun oyununda göstermeyi amaçladım. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Theatre of the Absurd makes man aware of his position in the Universe. It can be considered an image of the human being's inner world. The Theatre of the Absurd shows a truer picture of reality itself. Throughout history people have been searching the meaning of life. The First and Second World Wars brought frustration, depression, loss of faith and trust in God and future. Under these circumstances, the avant-garde movements such as Dadaism, Surrealism and Existentialism appeared. These new avant-garde trends are said to influence the Theatre of the Absurd, its progress and characteristics. In the United States of America, playwrights were also influenced by these movements at the beginning of the twentieth century. As the representative of the Theatre of the Absurd, Edward Albee became the new leader of the American stage after major playwrights such as Eugene O'Neill, Tennessee Williams and Arthur Miller. The objective of this study is to demonstrate the background of the Theatre of the Absurd, the origins of the Absurd and its early history in Europe, the rise and progress of American Theatre of the Absurd. In order to achieve this objective, I presented a detailed analysis of Edward Albee, focusing on his first long play Who's Afraid of Virginia Woolf? I also aim at examining the progress of The Theatre of the Absurd by studying Albee's technique and style in his works.