Konaklama işletmelerinde insan kaynakları ücretlendirme sistemleri ve İzmir ili uygulaması
The pricing systems of the accommodation and hotel administration and the application of this to the city of İzmir
  1. Tez No: 145260
  2. Yazar: UYSAL YENİPINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPARSLAN USAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 348
Özet
ÖZET Araştırmanın konusu her ne kadar konaklama işletmeleri olsa dahi, insan kaynakları ücretlendirme sistemleri, İzmir ili çerçevesiyle dört ve beş yıldızlı otel işletmeleriyle sınırlandırılmıştır. Çünkü çalışmanın gelişen sürecinde konaklama işletmeleriyle ilgili kıstas oluşmuştur. Bu kıstaslarla deneme anketi sırasında karşılaşılmıştır. Konaklama işletmeleri kapsamında olup, dört yıldızın altındaki turizm ya da belediye belgeli otel ve motellerde araştırma için gerekli verilerin yetersizliğiyle karşılaşılmıştır. Yapılan araştırmada krizler nedeniyle birçok pansiyon ve tatil köylerinin de çalışmadığı görülmüştür. Bu araştırma kurumsal yapıya sahip ve her kademede çok sayıda işgören çalıştıran 4 ve 5 yıldızlı otel işletmelerindeki ücret sistemleri ve sorunları ile sınırlandırılmıştır. Birinci bölümde, konaklama işletmeleri tanımı, sınıflandırılması, dört ve beş yıldızlı otellerin tanımı ve sınıflandırılmaları, örgütsel yapıları, insan kaynaklarının özellikleri incelenmiştir. Dört ve beş yıldızlı otel işletmelerinde ücretlendirme sistemlerinin, diğer sektörlerdeki uygulamalarla benzerlik göstermekle beraber farklı taraflarının da olduğu ortaya çıkmıştır. Bu nedenle; araştırmaya temel oluşturmak amacıyla genel ücret kavramları ve ücret sistemlerine de yer verilmiştir. İkinci bölümde; Otel işletmelerinde işletmelerinde ücretlendirme sistemleri ve bu sistemi etkleyen faktörler araştırılmıştır. İç ve dış çevre faktörleri, yönetim tarzları, iş analizleri ve ücret yönetiminin sistemi ne ölçüde etkilediği belirlenmiştir. Üçüncü Bölümde; İzmir ilinde dört ve beş yıldızlı oteller ile, kent ve kıyı otellerinde olasılığa dayalı örnekleme, olasılığa dayalı örnekleme yöntemiyle anketler düzenlenmiştir. Anket soru formlarında işletmenin kurumsal ve yönetsel kimliğinin belirlenmesi, fiziksel ve sosyal çalışma koşullarının, maddi ve psiko-sosyal güdülemenin, ekonomik faktörlerin ücretlendirmeye etkisi araştırılmıştır. Ankette işletmenin kurumsal ve yönetsel kimliğinin belirlenmesi ve bunun ücretlendirme sistemine etkisi, işletmenin fiziksel ve sosyal çalışma koşullarının ücretlendirmeye etkisi, işletmenin maddî ve psiko-sosyal güdülemenin ücretlendirmeye etkisi araştırılmıştır.Araştırma sonucunda; işgörenin ücret politikasından ve dağılımından tatmin olmadığı, buna karşın işverenin de ülke ekonomisi koşullarından dolayı işgöreni tatmin edemediği görülmüştür. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, the pricing systems of Accommodation and Hotel Administration and the application of this to the city of İzmir, have been researched. In the first part of the research; the qualities of Accomodation and Hotel administration, the organisational structure, the divisions and the qualities of workforce have been analyzed. In addition, the general concept of payment and the systems of pricing have been researched. On the second part; The payment concepts, their qualities, and the elements affecting these systems have been analysed with a literature scanning on the Hotel Management. The effects of interior and exterior environmental factors on the hotel pricing system have been analysed. The hotel administration management styles, the approach of human resources, pricing system have been scrutinized On the third part ; For and five star hotels both the application of to the city of İzmir and resort hotels have been researched and analyzed. The result of which shows that existence of a pricing system at the institutioned accommodation administrational pricing system is greatly affected by the external economical and internal physico-social working conditions, and financial motivational factors. Neither employees nor employer are satisfied by the wage system and wage dispersion. Employer could not be pleased his employee beacuse of economical conditions in the country. Although there is a payment prosedüre in the hotels in İzmir, the reseach shows that it has not a sistematic basement, it needs some more managerial progres. vu